Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczność akademicka ponownie połączyła siły. Wybrali projekty międzyuczelniane

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Głosowanie w ramach drugiej edycji Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego 2024 zakończyło się. Społeczność akademicka lubelskich uczelni wybrała 5 projektów.

Frekwencja w głosowaniu na Akademicki Budżet Partycypacyjny

W drugiej edycji Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego 2024 oddało głos 4640 głosów (w roku 2023 było to 1886 głosów).

- Moim zdaniem są trzy przyczyny tej frekwencji. Po pierwsze mamy większą pulę środków, rok temu mieliśmy 100 tys. zł, w tym mamy pół miliona. Po drugie mamy dodatkową uczelnię, w 2023 r. dzialiśmy w oparciu o Politechnikę Lubelską, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, doszedł w tym roku Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jedna uczelnia więcej, ale głosów mamy 2,5 raza więcej. Uważam, że jest jeszcze jeden czynnik, a mianowicie jest to druga edycja - wskazał Dariusz Gaweł, koordynator prac związanych z funkcjonowaniem Związku Uczelni Lubelskich i wyjaśnił - Środowisko akademickie słyszało już o Budżecie Partycypacyjnym, łatwiej było autorom i autorkom projektów promować je i walczyć o głosy. Rok temu pilotażowy program był fajny, ale dopiero teraz poznaliśmy jego potencjał w pełnej sile.

Jakie projekty zostały wybrane?

W tym roku zostało wybranych 5 projektów. Największym uznaniem w społeczności akademickiej cieszyła się “Anna Jantar Symfonicznie”. To koncert, podczas którego w aranżacjach orkiestrowych zabrzmią zarówno znane utwory wokalistki, jak również te mniej popularne, ale mające coś wartościowego do przekazania. W ubiegłym roku odbyło się podobne wydarzenie, podczas którego wybrzmiały piosenki Zbigniewa Wodeckiego.

Projekt „Studenckie miasto marzeń – strategia budowania akademickości Lublina” na celu identyfikację problemów, które napotykają studenci i pracownicy uczelni w Lublinie, aby przygotować rozwiązania i ulepszenia, możliwe do wprowadzenia w mieście. Mają być również przeprowadzone badania ankietowe i wywiady dotyczące m.in. edukacji, warunków mieszkalnych i dostępu do pomocy medycznej.

Kolejnym pomysłem, który ma być zrealizowany w tym roku jest „ZUL Cup 2024”, czyli organizacja międzyuczelnianego turnieju sportowego w dyscyplinach: futsal, siatkówka, koszykówka 3x3 i e-sport.

W październiku studenci mogą liczyć na „Plenerowe otrzęsiny uczelni lubelskich”. Samorządy studenckie Związku Uczelni Lubelskich planują przenieść Otrzęsiny na wyższy poziom i zorganizować koncert plenerowy.

Podobnie jak w ubiegłym roku został wybrany projekt „Piknik Akademicki 2024”, który jest organizowany dla pracowników lubelskich uczelni i ich rodzin.

- Bardzo cieszę się z dwóch projektów. To koncert “Anna Jantar Symfonicznie”, ponieważ studentów nie stać na takie kulturalne wyjścia. A najbardziej podoba mi się kolejna okazja do integracji międzyuczelnianej studentów, czyli otrzęsiny. To zawsze gwarantuje dobrą zabawę i możliwość poznania kogoś ciekawego - oceniła Aneta, studentka wydziału ekonomicznego na UMCS.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski