Mamy złoto! Paulina Guba z AZS UMCS Lublin wygrała konkurs pchnięcia kulą na mistrzostwach Europy w Berlinie

Pawel Relikowski / Polska Press
Kulomiotka Paulina Guba, reprezentująca AZS UMCS Lublin, zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w Berlinie! W finale konkursu pchnięcia kulą Polka w ostatniej próbie uzyskała wynik 19,33 m.

Paulina Guba rozpoczęła konkurs z wyjątkową regularnością, dwukrotnie posyłając kulę na odległość 18,77 m. Ale fantastyczny początek finału miała reprezentantka gospodarzy, Niemka Christina Schwanitz, która w dwóch pierwszych próbach przekroczyła granicę 19 m. I z wynikiem 19,19 m objęła prowadzenie.

Kulomiotka AZS UMCS mobilizowała się przed kolejnymi próbami, ale nie potrafiła poprawić wcześniejszych rezultatów. Polka pokazała jednak charakter prawdziwej wojowniczki, gdy w piątej serii Białorusinka Aliona Dubitskaya, posłała kulę na 18,81 m i zepchnęła Gubę na trzecie miejsce.

Zawodniczka klubu z Lublina odpowiedziała kilka sekund później i to w doskonałym stylu! Paulina przerzuciła w końcu linię 19 metrów (19,02 m) i tym rzutem zapewniła sobie srebro. Ale nie zrezygnowała z walki o zwycięstwo.

W ostatniej próbie Guba rzuciła… 19,33 m! Pozostało jej obserwować ostatnie pchnięcie Niemki. Schwanitz nie miała odpowiedzi na taką odległość i Paulina Guba cieszyła się ze złotego medalu mistrzostw Europy.

Tuż za podium konkurs zakończyła druga z Polek, Klaudia Kardasz, która w ostatniej serii poprawiła swój rekord życiowy - 18,48 (brąz zdobyła Dubitskaya z rezultatem 18,81 m).

- Nie wiem co ja zrobiłem. Powiedziałam sobie, że idę na całość i.... wygrałam! - cieszyła się Paulina Guba przed kamerami TVP Sport. - Jestem w szoku. Nie czułam, że pchnęłam tak daleko. Mega się cieszę. Dziękuję mojemu trenerowi, który znosił mój ciężki charakter. Ale udało nam się. To jest nasz wspólny sukces. Zmotywowała mnie Klaudia, która pchnęła swój upragniony rekord Polski i musiałam pchnąć dalej - mówiła szczęśliwa kulomiotka.

To drugi medal trwających w Berlinie lekkoatletycznych mistrzostw Europy. We wtorek srebrny medal wywalczył młociarz Agrosu Zamość, Paweł Fajdek. A to nie koniec jeszcze medalowych szans reprezentantów Lubelszczyzny.