Michał Jakóbczyk z UMCS Lublin zdobył złoty medal w pierwszym dniu Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce

W sobotę na lubelskim stadionie lekkoatletycznym, z udziałem blisko 1100 zawodniczek i zawodników z 67 uczelni z 27 miast, rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Pierwszego dnia studenci UMCS Lublin wywalczyli pięć medali, w tym jeden złoty.

W biegu na dystansie 100 m mężczyzn mistrzem Polski został Michał Jakóbczyk, pokonując linię mety w czasie 10,77. Druga lokata przypadła Karolowi Kwiatkowskiemu z AZS-AWF Katowice (10,79), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Piotr Mitka z AGH Kraków (10,87). Sprinterom w biegu finałowym przeszkadzał niestety przeciwny wiatr (-1,9 m/s).

Akademickimi wicemistrzami kraju zostali Damian Kamiński, który był drugi w rzucie dyskiem (53,51 m) oraz Grzegorz Kutrzepa w skoku wzwyż, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,03 m. Ze srebrnego medalu cieszyła się także męska sztafeta 4x100 m UMCS. Lublinianie pobiegli w składzie: Michał Ławruszko, Michał Jakóbczyk, Karol Kania, Michał Jabrzyński, uzyskując rezultat 41,91. Ekipa UMCS musiała jedynie uznać wyższość zespołu AWF Poznań (41,83).

Z kolei w biegu na 400 m brązowy krążek zdobył Andrzej Jaros (47,78), przegrywając jedynie z duetem reprezentantów Politechnik Łódzkiej Mateuszem Rzeźniczakiem(47,14) i Kajetanem Duszyńskim (47,65).

Choć w trakcie zawodów było bardzo parno, a momentami wiał silny wiatr, wielu zawodników pobiło swoje rekordy życiowe. Tak było np. w przypadku trzech czołowych zawodniczek w biegu na 1500 metrów

W niedzielę drugi dzień lekkoatletycznych zmagań. Zawody rozpoczną się od godz. 9.30. Na starcie pojawi się między innym kulomiotka UMCS Paulina Guba, legitymująca się rekordem życiowym 18,77 m. Paulina jest główną faworytką do zdobycia złotego medalu. Konkurs pchnięcia kulą kobiet (grupa A) z udziałem lubelskiej zawodniczki rozpocznie się o godz. 14.10.

Zakończenie mistrzostw – po dekoracji najlepszych sztafet w biegach na 4x400 metrów – zaplanowano na godz. 17.45.