Trzecie miejsce lublinian w VII Memoriale Zdzisława Niedzieli

Karol Kurzępa
TBV Start Lublin zainauguruje nowy sezon Tauron Basket Ligi 10 października meczem w Szczecinie z tamtejszym King. Fot. Lukasz Kaczanowski
Koszykarze TBV Startu zanotowali porażkę i zwycięstwo podczas turnieju towarzyskiego rozgrywanego w weekend w lubelskiej hali MOSiR. Czerwono-czarni przegrali z BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski oraz pokonali Siarkę Tarnobrzeg

„Startowcy” ulegli w piątek rywalom z Ostrowa Wielkopolskiego 70:80. Przez trzy kwarty spotkanie było wyrównane, ale w ciągu ostatnich 10 minut dominowali goście. Dzięki bardzo dobrej postawie w ostatniej odsłonie, przyjezdni zapewnili sobie wygraną i awans do sobotniego finału.

Najwięcej oczek dla drużyny z Lublina w starciu ze BM Slam Stalą zdobył nowy center TBV Startu, Brandon Peterson. Amerykanin rzucił 21 punktów i pokazał, że gdy dojdzie do optymalnej formy, będzie jednym z kluczowych zawodników ekipy prowadzonej przez Andreja Žakelja.

W konfrontacji o trzecie miejsce, czerwono-czarni zwyciężyli Siarkę Tarnobrzeg 76:59. O triumfie lublinian przesądziła druga połowa, w której gospodarze byli skuteczni zarówno pod koszem przeciwnika, jak i w defensywie. Tym razem najwięcej punktów dla TBV Startu wywalczył Michał Jankowski, a miejscowych kibiców cieszył fakt, że łącznie aż pięciu graczy rzuciło dwucyfrową liczbę oczek.

- Wypadliśmy lepiej w porównaniu do turnieju z zeszłego tygodnia w Tarnobrzegu – ocenił Jan Grzeliński, rozgrywający lubelskiej drużyny. - Brandon Peterson jest z nami tydzień dłużej i to widać. Zrozumienie na parkiecie wszystkich zawodników jest coraz lepsze. Szkoda tego meczu ze Stalą, ponieważ rywal był w naszym zasięgu. W potyczce z Siarką pierwsza połowa była słaba w naszym wykonaniu, ale po zmianie stron pokazaliśmy taką grę jaką chcielibyśmy prezentować w trakcie sezonu. Podejmowaliśmy walkę z każdym rywalem, więc jest to w miarę dobry prognostyk – dodał 22-letni koszykarz.

- Rezultat w turnieju mógł być lepszy, bo oczywiście chcieliśmy zagrać w finale, ale dla mnie najważniejszy jest nasz styl gry – przyznał trener Žakelj. - Trzeba realizować nasze założenia, a wyniki – miejmy nadzieję – przyjdą później. W pierwszej połowie dzisiejszego meczu zawodnicy nie pokazali się z dobrej strony. Z drugiej odsłony jestem zadowolony – podsumował szkoleniowiec.

Opiekuna TBV Startu martwią kontuzje w zespole. Od początku przygotowań do sezonu z urazem zmaga się Mateusz Dziemba, ponadto problemy zdrowotne mają Bartosz Ciechociński oraz Paweł Kowalski. W ostatnim tygodniu drobną kontuzję miał także Doug Wiggins. – To nie jest komfortowa sytuacja. Mam do dyspozycji tylko ośmiu graczy i brak trzech zawodników sprawia, że na treningach nie jesteśmy w stanie zagrać pięciu na pięciu. Ale robimy, co możemy, żeby dobrze przygotować się do rozgrywek – kończy słoweński trener lublinian.

W tegorocznym Memoriale Zdzisława Niedzieli najlepsza okazała się drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego, która w finale pokonała Miasto Szkła Krosno 77:68. W następny weekend „Startowcy” będą rywalizować na turnieju w Ostrowie Wielkopolskim. Oprócz czerwono-czarnych i gospodarzy, zagrają tam również Polfarmex Kutno i Turów Zgorzelec.

WYNIKI VII MEMORIAŁU ZDZISŁAWA NIEDZIELI

Półfinały

Siarka Tarnobrzeg - Miasto Szkła Krosno 72:74 (16:21, 17:28, 18:14, 21:11)

Siarka: Brown 22, Bandura 12, Jakóbczyk 12, Welsh 10, Patoka 7, Nelson-Henry 4, Malczyk 3, Brown 2, Musijowski.

Miasto Szkła: Woolridge 20, Maddox 12, Wyka 10, Małgorzaciak 9, Oczkowicz 7, Rduch 6, Dłuski 6, Bręk 2, Czerapowicz 2, Pełka.

TBV Start Lublin - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 70:80 (16:15, 14:16, 25:27, 15:22)

TBV Start: Peterson 21, Jankowski 11, Małecki 9, Wiggins 9, Grzeliński 6, Trojan 6, Balmazović 4, Dłoniak 4, Uniłowski, Pelczar, Łoś, Matysek.

BM Slam Stal: Jefferson 16, Majewski 14, Troupe 10, Johnson 9, Chanas 8, Koreniuk 8, Ochońko 6, Zębski 5, Nikołow 2, Kaczmarczyk 2.

Mecz o trzecie miejsce

TBV Start Lublin – Siarka Tarnobrzeg 76:59 (13:15, 16:13,26:11,21:20)

TBV Start: Jankowski 15, Balmazović 12, Dłoniak 12, Grzeliński 11, Wiggins 10, Peterson 7, Małecki 5, Trojan 2, Uniłowski 2, Łoś, Matysek, Pelczar

Siarka: M. Brown 12, B. Brown 11, Welsh 10, Wojdyła 9, Malczyk 8, Patoka 6, Jakóbczyk 2, Nelson-Henry 1, Musjiowski.

Finał

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski – Miasto Szkła Krosno 77:68 (20:16,16:16,22:14,19:22)

BM Slam: Majewski 13, Jefferson 13, Troupe 12, Johnson 11, Kaczmarzyk 10, Nikołow 8, Chanas 5, Koreniuk 2, Zębski 2, Ochońko 1, Grujić.

Miasto Szkła: Wyka 15, Wootridge 12, Pełka 10), Dłuski 9, Czerapowicz 6, Oczkowicz 6, Maddox 3, Rduch 3, Brek 2, Małgorzaciak 2.