Wyjazdowa wygrana piłkarek ręcznych MKS Selgros Lublin z Łączpolem AWFiS Gdańsk

W ostatniej kolejce części zasadniczej PGNiG Superligi piłkarki ręczne MKS Selgros Lublin wygrały w Gdańsku z Łączpolem AWFiS 30:24. Za tydzień rozpocznie się runda finałowa.

Do Gdańska MKS Selgros pojechał prosto z Elbląga, gdzie dwa dni wcześniej przegrał pierwszy mecz półfinału Pucharu Polski. W lidze lublinianki także ostatnio były słabsze od rywalek, tracąc punkty w dwóch poprzednich spotkaniach.

Starcie w Gdańsku, z siódmym zespołem w tabeli, było więc dobrą okazją do przerwania złej serii i mistrzynie kraju faktycznie od początku ruszyły do ataku. Po pięciu minutach przyjezdne prowadziły 3:1, a po kolejnych 180 sekundach 5:2.

Między 12. a 16. minutą lublinianki zdobyły cztery bramki z rzędu i wygrywały już różnicą sześciu trafień (10:4). Wydawało się więc, że podopieczne trenera Nevena Hrupca już do przerwy zapewnią sobie wysoką przewagę. Jednak przez kolejne dziewięć minut lubelska drużyna nie potrafiła pokonać bramkarki Łączpolu AWFiS. Gospodynie wykorzystały niemoc rzutową MKS i w tym czasie odrobiły cztery bramki.

Ostatnie pięć minut tej części meczu znowu jednak należało do zespołu z Lublina. Do siatki rywalek trafiła nawet… Weronika Gawlik, która dostrzegła pustą bramkę gdańszczanek i rzutem przez całe boisko wpisała się na listę strzelczyń. Lublinianki tuż przed przerwą odskoczyły ponownie na sześć bramek (15:9), ale w ostatnich sekundach miejscowe zdołały jeszcze dwukrotnie trafić do bramki MKS Selgros.

Po trzech kwadransach gry przyjezdne po raz pierwszy prowadziły różnicą siedmiu bramek (22:15), ale trzecią karę wykluczenia, a w konsekwencji czerwoną kartkę, otrzymała Ivana Bożović. Rozgrywająca MKS resztę spotkania obserwowała już z trybun.

Na niespełna 10 minut przed zakończeniem meczu lublinianki wciąż miały przewagę siedmiu trafień (25:18), ale musiały zachować koncentrację, ponieważ rywalki do końca ambitnie próbowały odrabiać straty. W 57. min., po bramce Karoliny Kalskiej, gdańszczanki zbliżyły się nawet na trzy trafienia (27:24).

Ostatecznie jednak mistrzynie Polski, za sprawą celnych rzutów w ostatnim fragmencie meczu Aleksandry Rosiak (dwóch) i Katarzyny Kozimur, przypieczętowały 17. zwycięstwo w superlidze.
Po rozegraniu 22 spotkań liga zostanie podzielona na dwie szóstki, w których zespoły zagrają ze sobą dwie kolejne rundy.

Łączpol AWFiS Gdańsk – MKS Selgros Lublin 24:30 (11:15)
Łączpol: Chojnacka, Kayumova – Kalska 6, Świerczek 5, Mazurek 3, Górna 3, Skonieczna 2, Hartman 2, Masna 1, Cirjan 1, Karwecka 1, Tomczyk. Kary: 8 min. Trener: Edyta Majdzińska
MKS: Gawlik 1, Januchta – Nocuń 6, Kozimur 6, Rosiak 5, Drabik 3, Gęga 2, Skrzyniarz 2, Rola 2, Charzyńska 1, Matuszczyk 1, Bożović 1, Uzar. Kary: 10 min. Trener: Neven Hrupec