Koszykarki Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin walczyły w turnieju EEWBL

SZUPTIi
Wygrana i porażka to dorobek koszykarek Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin w drugim turnieju z cyklu Eastern European Women’s Basketball League (EEWBL), który w dniach 3-4 grudnia odbył się w hali MOSiR Bystrzyca im. Zdzisława Niedzieli. W sobotę lublinianki zmierzyły się z niezwykle utytułowaną słowacką ekipą Good Angels Koszyce, ulegając jednym punktem po dogrywce. W niedzielę natomiast nie miały żadnych problemów z pokonaniem ukraińskiego zespołu Avangard Kijów, wygrywając różnicą 32 oczek.

Podopieczne trenera Krzysztofa Szewczyka pomimo przegranej pokazały się z bardzo dobrej strony w pierwszym starciu, wypuszczając w ostatniej minucie dogrywki wydawałoby się pewne zwycięstwo. Akademiczki na 70 sekund przed końcem doliczonego czasu gry prowadziły bowiem 70:63. Lublinianki bardzo dobrze radziły sobie w ofensywie dzięki tercetowi Tess Madgen-Uju Ugoka- Asia Boyd.

Słowaczki jednak zademonstrowały wielką klasę i pokazały, że należy walczyć do końca, doprowadzając bardzo szybko do wyniku 69:70. Świetnie w tym okresie zagrała doświadczona Zuzana Zirkova, trafiając najpierw za trzy, a potem za dwa punkty. Na cztery sekundy przed końcem dogrywki akademiczki nie potrafiły zatrzymać Lucii Kupcikovej, która zebrała piłkę w ataku po niecelnym rzucie Słowenki Tei Oblak i ustaliła wynik spotkania na 71:70. Lubliniankom zabrakło już czasu na wykonanie skutecznej akcji.

Niedzielny pojedynek Pszczółki z kijowiankami przebiegał pod dyktando gospodyń, choć ambitne Ukrainki dzielnie walczyły jeszcze na początku trzeciej kwarty, przegrywając zaledwie 30:34. Od tego czasu rozpoczął się jednak “odjazd” ekipy z Koziego Grodu, która stopniowo powiększała prowadzenie, dobijając rywalki w czwartej kwarcie.

Pszczółka po dwóch rozegranych turniejach zajmuje trzecie miejsce w grupie A (trzy zwycięstwa i dwie porażki). Kolejne turnieje EEWBL w dniach 5-8 stycznia zorganizują Wilno (grupa A) i Liepaja (grupa B). Po rozegraniu tych spotkań osiem najlepszych drużyn zakwalifikuje się do Final Eight, który odbędzie się w Koszycach (30 marca - 2 kwietnia).

WYNIKI TURNIEJU W LUBLINIE
Pszczółka - Good Angels Koszyce 70:71 (18:12, 12:16, 33, 18:13, 11:18, dogrywka 11:12)
Pszczółka: Dorogobuzova 13, Madgen 13, Ugoka 12, Jujka 10, Boyd 9, Owczarzak 8, Dobrowolska 3, Mistygacz 2, Szumełda-Krzycka

Kibirkstis Wilno - TTT Ryga 52:73 (11:22, 20:19, 12:15, 9:17)
Avangard Kijów - Tsmoki Mińsk 46:51 (12:14, 11:6, 10:15, 13:16),

Pszczółka - Avangard 71:39 (20:9, 14:15, 14:8, 23:7)
Pszczółka: Dorogobuzova 16, Szumełda-Krzycka 11, Boyd 9, Ugoka 7, Madgen 7, Grygiel 6, Jujka 4, Mistygacz 4, Kędzierska 3, Dobrowolska 2, Poleszak 2

TTT - Good Angels 68:70 (17:20, 26:11, 17:25, 8:14)
Tsmoki - Kibirkstis 49:83 (12:31, 7:27, 18:12, 12:13)