Wyjazdowa porażka koszykarek Pszczółki AZS UMCS Lublin z Basketem 90 Gdynia

Koszykarki Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS przegrały wyjazdowe starcie z Basketem 90 Gdynia 64:74.

Koszykarki Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin poniosły drugą tegoroczną porażkę z rzędu w rozgrywkach Basket Ligi Kobiet, przegrywając w niedzielę na wyjeździe z ekipą Basketu 90 Gdynia różnicą 10 punktów. Podopieczne trenera Wojciecha Szawarskiego zagrały w Gdyni osłabione brakiem amerykańskiej rozgrywającej Feyondy Fitzgerald. Na parkiecie nie pojawiła się też lubelska środkowa Marta Witkowska.

Niedzielny pojedynek rozpoczął się bardzo dobrze dla akademiczek, które po rzucie Nigeryjki Uju Ugoki oraz akcji 2+1 Martyny Cebulskiej wyszły na prowadzenie 5:0. Po czterech minutach gry był remis po 7, ale od tego czasu inicjatywę zaczęły przejmować gdynianki, które półtorej minuty później prowadziły 12:7, a następnie 15:11. Pszczółka ponownie wyszła na prowadzenie w 9 minucie po rzucie Uju Ugoki (17:16), ale końcówka premierowej odsłony należała do Basketu i ostatecznie ta część meczu zakończyła się 3-punktową przewagą miejscowych.

Na początku drugiej kwarty lublinianki znowu objęły prowadzenie 21:20, gdy dwukrotnie celnie przymierzyła za dwa punkty Uju Ugoka. W 15 minucie przewaga Basketu sięgnęła jednak 6 punktów (30:24) po rzucie zza linii 6,75 m Amerykanki Victorii Jankoskiej. Chwilę potem było już 35:26, gdy trójką popisała się Czarnogórzanka Jelena Škerović, a dwa punkty dołożyła Jankoska. Najwyższe 11-punktowe prowadzenie w pierwszej części meczu gospodynie uzyskały na minutę przed jej zakończeniem, po rzucie byłej zawodniczki Pszczółki Anety Kotnis (39:28).

Po zmianie stron lublinianki poderwały się do ataku i w 29 minucie po rzucie za trzy punkty Ukrainki Kateryny Dorogobuzowej przegrywały tylko 45:50, a po kolejnej trójce na 5 sekund przed zakończeniem trzeciej kwarty, tym razem w wykonaniu Agaty Dobrowolskiej, akademiczki praktycznie zniwelowały straty (50:53).

Decydująca odsłona rozpoczęła się świetnie dla Pszczółki, bowiem po rzucie Dorogobuzowej oraz celnym osobistym Serbki Dajany Butulji, akademiczki doprowadziły do remisu po 53. Chwilę potem wyszły na prowadzenie 56:55, gdy celnie zza linii 6,75 m przymierzyła ponownie Butulija. Na pięć minut przed końcem starcia gdynianki wyszły jednak znowu na 6-pinktowe prowadzenie 62:56, a następnie 67:59 i 74:64, kontrolując już do końca wydarzenia na parkiecie

Basket 90 Gdynia - Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin 74:64 (20:17, 19:30, 14:20, 21:14)
Basket: Jankoska 19, Copper 14, Kotnis 13, Rembiszewska 10, Škerović 10, Morawiec 6, Aleksandravicius 2, Handy. Trener: Gundars Vetra
Pszczółka: Ugoka 17, Butulija 16, Cebulska 7, Dorogobuzowa 7, Mistygacz 7, Dobrowolska 5, Kędzierska 4, Poleszak 1. Trener: Wojciech Szawarski