Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion na miarę XXI wieku. Z wikliny

Miłosz Bednarczyk
Projekt stadionu. Widok z góry
Projekt stadionu. Widok z góry
Student architektury zaprojektował piłkarski stadion dla Lublina z trybunami dla 28 tys. kibiców i elewacją z… wikliny. Projektowi mają się przyjrzeć władze. Jeśli się spodoba, może będzie miał szansę na realizację.

 

Stadion dla Lublina powstanie nie przy al. Zygmuntowskich, jak pierwotnie zakładano, ale przy ul. Krochmalnej na gruntach zlikwidowanej cukrowni. Prezydent miasta Adam Wasilewski mówił kilka dni temu, że najbardziej prawdopodobna jest adaptacja gotowego już projektu. Ratusz wydał na niego już blisko 2 mln zł. Został kupiony jeszcze za prezydentury Andrzeja Pruszkowskiego, a potem kilkakrotnie był przerabiany. Najnowsza wersja przewiduje stadion typowo piłkarski, z ok. 18 tys. miejsc na widowni.

 

- Ale jeżeli okaże się, że korzystniejsze jest ogłoszenie konkursu na nowy projekt, to możemy się na to zdecydować - mówi Elżbieta Kołodziej-Wnuk, wiceprezydent Lublina. - Musimy mieć pewność, że stadion będzie spełniał wszystkie niezbędne wymogi i będzie odpowiadał środowisku piłkarskiemu miasta.

Dlatego Ratusz zamierza przeprowadzić konsultacje z ekspertami i przedstawicielami świata sportu. - To moment, żeby się zastanowić, co jest najlepsze - podkreśla wiceprezydent.

 

Okazuje się, że nowy projekt stadionu, który mógłby powstać przy ul. Krochmalnej, jest już gotowy. Przygotował go Jędrzej Wośko, student architektury Politechniki Lubelskiej.

 

- W ub. roku miałem zajęcia z projektowania obiektów rekreacyjnych - opowiada. - Warunkiem zaliczenia było przygotowanie projektu. Ja zrobiłem stadion dla Lublina. To obiekt typowo piłkarski, z 28 tys. miejsc.

 

Młody architekt nie bał się nowoczesnych technologii. Elewację zaprojektował… z wikliny. To metoda zastosowana m.in. w pawilonie Expo 2005. Projekt trafił do szuflady. - Dostałem piątkę z zaliczenia i dla mnie temat się skończył - mówi Wośko. - Ale gdyby komuś się spodobał, jestem do dyspozycji.

  

- Każdy może zaprosić naszego studenta do współpracy i odkupić stworzoną przez niego koncepcję - mówi prof. Elżbieta Przesmycka, kierownik Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PL.

 

- Na pewno przyjrzymy się temu projektowi - zapowiada Kołodziej-Wnuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski