Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statut szkoły: Sprawdź, co może się w nim znaleźć

Maria Krzos
Waldemar Bojarski z córką Wiktorią: - Znamy swoje prawa i obowiązki w szkole - mówią
Waldemar Bojarski z córką Wiktorią: - Znamy swoje prawa i obowiązki w szkole - mówią Małgorzata Genca
Statut szkoły. Ci, którzy jeszcze nie wiedzą, co się kryje za tymi dwoma słowami powinni jak najszybciej ten brak nadrobić. To dokument, który reguluje wszystkie obszary życia szkoły. Przede wszystkim jednak opisuje prawa i obowiązki ucznia i rodzica. Jeśli w szkole pojawia się jakakolwiek sporna kwestia, w pierwszej kolejności sięga się do statutu. Dlatego tak istotna jest znajomość jego zapisów.

Statut to dokument wewnątrzszkolny, każda placówka ustala go indywidualnie. Na początku roku szkolnego po-winna zapoznać z nim zarówno uczniów, jak i rodziców. W większości przypadków statuty to obszerne dokumenty, liczące po kilkadziesiąt stron. Ich zapisy są często bardzo szczegółowe. Dlaczego warto jednak poświęcić czas na zapoznanie się z nimi? Ponieważ można w nich znaleźć np. informacje o tym, jaki procent punktów trzeba dostać na sprawdzianie, by móc liczyć na piątkę.

- Nauczyciele z reguły dba-ją o to, by uczniowie znali najważniejsze punkty statutu - mówi Wiktoria Bojarska, przy-szła szóstoklasistka z SP nr 23. - W starszych klasach najważniejsze rzeczy są czytane na lekcjach, w młodszych wywieszane na gazetkach. Słowa córki potwierdza Waldemar Bojarski. - W szkole mówi się też sporo o prawach i obowiązkach rodziców - dodaje.

Marek Krukowski, dyr. Gimnazjum nr 18 w Lublinie: - W naszym gimnazjum rodzice otrzymują na pierwszych zebraniach przygotowane przez nas kilkustronicowe kompendium informujące o zasadach obowiązujących w naszej placówce - opowiada. - Bardzo sobie ten pomysł chwalą. Dzięki temu wiedzą, czego mogą się spodziewać. Myślę, że przejrzystość reguł zapobiega nieporozumieniom, które mogłyby powstać.

Co ma zrobić rodzic, który nie zgadza się z zapisami statutu lub który chce podważyć interpretację jego zapisów zastosowaną przez szkołę? Może interweniować w instytucjach takich jak np. kuratorium oświaty, organ prowadzący, ministerstwo edukacji, rzecznik prawa dziecka, rzecznik praw obywatelskich.

O tym powinien pamiętać uczeń

Wewnątrzszkolny system oceniania
Jest częścią statutu szkoły, nauczyciele powinni zapoznać z nim uczniów na p-czątku roku szkolnego. Zawiera szczegółowe informacje na temat tego, na jakich zasadach nauczyciele wystawiają oceny. Znajdują się w nim np. zapisy na temat tego, jak często nauczyciel może organizować pisemne sprawdziany, co ocenia nauczyciel podczas ustnej wypowiedzi ucznia, kiedy i na jakich zasadach uczeń może poprawić ocenę niedostateczną.

Wygląd i zachowanie na terenie szkoły
Informacje na ten temat również znajdują się w statucie szkoły. W tej kwestii między poszczególnymi placówkami występują spore różnice. Np. część szkół wymaga od swoich uczniów noszenia mundurków, inne rozpisują szczegółowo, jak powinien wyglądąć ich strój galowy. Młodzież może zainteresować się np. ograniczeniami dotyczącymi kolczyków i piercingu na terenie szkoły oraz ograniczeniami dotyczącymi stroju.

To musi wiedzieć rodzic

Statut szkoły
To dokument regulujący pracę całej szkoły. Nowym placówkom, w chwili ich powstania, nadaje go organ prowadzący. Zmian w statucie dokonuje rada pedagogiczna. Powinien być zgodny z przepisami wyższego rzędu - od ustawy o systemie oświaty począwszy na konwencji praw dziecka i konstytucji skończywszy.

Zasady usprawiedliwiania nieobecności ucznia w szkole
Zapisane są w statucie, rodzic powinien się z nimi zapoznać, m.in. dlatego, że część placówek wprowadza ograniczenia, na przykład dotyczące czasu, jaki ma rodzic na usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole.

Sposoby kontaktowania się rodziców z nauczycielami
Tę kwestię również regulują statuty. Rozstrzygają one np., jak często organizowane są zebrania oraz w jaki inny sposób można kontaktować się z nauczycielami (np. mailowo, telefonicznie, podczas indywidualnych konsultacji).

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski