Starosta powiatu Janów Podlaski oficjalnie sprzeciwia się planom przeniesienia do Warszawy pokazu najlepszych koni arabskich. Pisze w tej sprawie do premiera Morawieckiego.

List został wysłany do m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Witolda Strobla.

Z prośbą o wsparcie starosta bialski zwrócił się również do lubelskich parlamentarzystów i eurodeputowanego Krzysztofa Hetmana.

To reakcja starosty, Mariusza Filipiuka na informacje, że odbywający się co roku w stadninie koni w Janowie Podlaskim narodowy pokaz koni krwi arabskiej ma być tym razem przeniesiony na warszawski tor wyścigów Służewiec.

- Uważam, że ewentualne przeniesienie tak znaczącego dla naszego regionu wydarzenia za absurdalne i bezsprzecznie niedopuszczalne. Oznaczałoby to, ni mniej ni więcej, jak koniec tradycji Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i rozbiór jej bogactwa, na które z mozołem pracowała przez ponad 200 lat - czytamy w piśmie starosty.

Pokaz jest co roku częścią Dnia Konia Arabskiego. Tak samo zresztą jak sławna aukcja Pride of Poland. Fachowcy obawiają się, że przeniesienie pokazu do Warszawy osłabi Dni Konia Arabskiego.

Stąd też apel samorządowca o „ponowne i gruntowne przeanalizowanie sprawy".

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: