Kolejne instytucje urządzają się w Parku Naukowo-Technologicznym na Felinie. Właśnie pojawiły się dwie firmy zainteresowane wynajęciem tam miejsca.

Pierwsza część Parku Naukowo-Technologicznym na Felinie została oficjalnie otwarta dwa miesiące temu. Kilka dni później wprowadziło się tam Lubelskie Centrum Konsultingowe. – Druga firma, z którą mamy podpisaną umowę, właśnie się urządza – mówi Jarosław Momot, prezes Parku. To Laboratorium Badań Genetycznych, które ruszy jeszcze w tym miesiącu.

Także wiosną swoje laboratorium w parku powinna uruchomić Politechnika Lubelska.

Największa uczelnia techniczna w regionie planuje uruchomić razem z Uniwersytetem Medycznym nowy kierunek: inżynierię biomedyczną. – Właśnie na to przeznaczymy ponad 300 mkw. w parku – zapowiada prof. Marek Opielak, rektor PL.

– Mamy już podpisaną z politechnika umowę przedwstępną – tłumaczy Momot. – Teraz ustalamy szczegóły właściwego porozumienia.

Na swoje pomieszczenia w PNT czeka też Uniwersytet Przyrodniczy. Na 1,2 tys. mkw. uczelnia zamierza uruchomić tam Centralne Laboratorium Aparaturowe. Będzie w nim można badać wszystkie surowce spożywcze, od warzyw i owoców, przez zboża, aż po biopaliwa. Wyposażenie ma laboratorium ma kosztować 22 mln zł. – W tej chwili trwa adaptacja pomieszczeń, do których te urządzania trafią – wyjaśnia szef parku.

Tymczasem pojawiły się dwie kolejne firmy, które chciałyby mieć swoje siedziby w lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym.

– Jedna zajmuje się informatyką: projektowaniem systemów. A druga to firma konsultingowa, która chciałaby świadczyć usługi doradcze dla klientów m.in. …tej pierwszej – tłumaczy Momot. – W tej chwili trwają negocjacje.

– Liczymy, że do końca czerwca cała oddana w tym roku do użytku część parku zostanie zasiedlona – dodaje. – Najtrudniej będzie znaleźć najemcę na 150 mkw. przeznaczonych na biotechnologię. To branża, w której niełatwo o chętnych.

Oprócz części laboratoryjnej, na razie gotowy jest stan surowy segmentu konferencyjnego. Budowa obu pochłonęła ponad 26,6 mln zł. Pozostała część Parku (segmenty biurowe, socjalne i wystawiennicze) mają być gotowe do 2011 r.