Unibep S.A. jest jedyną polską firmą, która otrzymała licencję na prowadzenie robót budowlanych na Białorusi.

Ten dokument, ważny na okres pięciu lat, jest warunkiem koniecznym do prowadzenia działalności biznesowej na rynku naszego wschodniego sąsiada. – To dla nas szansa i wyzwanie – twierdzi Leszek Gołąbiecki, prezes Unibep S.A.

- 8 kwietnia 2015 roku otrzymaliśmy dwie atestacje najwyższej I kategorii: na sprawowanie funkcji generalnego wykonawcy, jak i na prawo bezpośredniego wykonawstwa robót budowlanych na Białorusi – informuje Bogdan Dondziło, dyrektor przedstawicielstwa Unibep S.A.

w Mińsku. – Staraliśmy się o te dokumenty ponad pół roku. Do służb rejestracyjnych Ministerstwa Architektury i Budownictwa Białorusi złożyliśmy blisko 496 stron dokumentów, naszą firmę odwiedzili białoruscy urzędnicy. Nie mieli żadnych uwag.

Do tej pory Ministerstwo Architektury i Budownictwa Republiki Białoruś wydało 6632 atestacje, w tym 784 najwyższej I kategorii. Przeglądając spis udzielonych licencji praktycznie wszystkie dotyczą firm białoruskich lub tam zarejestrowanych jako białoruskie. Spośród polskich przedsiębiorstw Unibep S.A. jest jedyną firmą widniejącą w spisie i jedną z nielicznych zagranicznych, które przeszły i uzyskały taką licencję.

- To dla nas znakomita wiadomość. Daje nam nowe możliwości rozwoju na rynku białoruskim – mówi Leszek Gołąbiecki, prezes Unibep S.A. – Oczywiście, teraz musimy ciężko pracować, by podpisać nowe, eksportowe kontrakty.

Unibep S.A.
od lat jest obecny na rynku białoruskim. Z ostatnich realizacji warto przypomnieć chociażby oddanie do użytku Hotelu „Victoria” w Mińsku. Jest to obiekt o wysokim standardzie wybudowany w formule „zaprojektuj, wybuduj i wyposaż”. Unibep, jako generalny wykonawca, całkowicie wyposażony budynek przekazał zamawiającemu po 2 latach i 11 miesiącach projektowania i realizacji. Bielska spółka od lat jest postrzegana na rynkach Europy Wschodniej jako doświadczony generalny wykonawca, który może dostarczyć rozwiązania na europejskim poziomie. Jest także największym polskim eksporterem usług budowlanych. Eksportowa część wykonawstwa jest jednym z pięciu kluczowych biznesów prowadzonych przez Unibep S.A. Pozostałe to: generalne wykonawstwo krajowe, produkcja domów modułowych, działalność deweloperska oraz drogownictwo.