EGEN S.A. chce inwestować w specjalnej strefie ekonomicznej na Felinie. Spółka rozmawia w tej sprawie z władzami miasta. W kolejce do strefy stoją jeszcze Kredyt Bank i Genpact.

Egen to jedna z najbardziej znanych, lubelskich spółek. Od dziesięciu lat zajmuje się dystrybucją materiałów wykończeniowych, płytek ceramicznych, korka i drewnianych podłóg. Blisko 40 procent produktów trafia na rynki wschodnie. Od Litwy, przez Ukrainę, po Azerbejdżan. Firma obsługuje przede wszystkim duże sieci handlowe.

Spółka się rozrasta i szuka nowych terenów. Najprawdopodobniej wprowadzi się do lubelskiej podstrefy „Euro – Park” Mielec na Felinie.

 

- To bardzo ciekawa możliwość. Dyskutujemy o tym, ale na razie nie mogę zdradzić żadnych szczegółów – mówi Jarosław Milaniuk, prezes zarządu EGEN S.A. – Nie zapadły jeszcze konkretne decyzje. Nie chcę więc składać pochopnych deklaracji.

 

Przedstawiciele spółki przyznają, że chcą zainwestować we własną produkcję. Możliwe więc, że na Felinie powstaną nie tylko biura i magazyny, ale i wytwórnia materiałów wykończeniowych. EGEN nie zdradza swoich planów. Spółka przyznaje jednak, że rozmawia z władzami miasta o inwestycji w strefie.

 

Nie wiadomo, czy firma startuje w ogłoszonym właśnie przetargu. Do kupienia jest 5,5 ha gruntów. Możliwe, że działka zostanie podzielona na części. W magistracie nie ujawniają, ile firm jest zainteresowanych wejściem do strefy.

 

- Na tym etapie nie mogę wskazać żadnych konkretnych oferentów – mówi Elżbieta Kołodziej – Wnuk, zastępca prezydenta Lublina. – Prowadzimy negocjacje z dużymi przedsiębiorstwami, m.in. z branży BPO. Na szczegóły trzeba poczekać do rozstrzygnięcia przetargu.

 

BPO to nic innego, jak zewnętrzna obsługa biznesu. To oznacza, że na Felinie może powstać np. call-centre lub centrum księgowe.

Wiadomo, że inwestować w strefie chce grupa KBC, do której należą m.in. Warta i Kredyt Bank. Warta już uruchomiła w Lublinie Centrum Likwidacji Szkód. W biurowcu przy ul. Zana powstało 130 nowych miejsc pracy. Centrum przeszło pierwsze testy i od przyszłego tygodnia ruszy na pełnych obrotach. Docelowo ma tam pracować ponad 200 osób.

 

O ile Warta lokuje się na LSM, to Kredyt Bank wybiera Felin. Firma chce tam uruchomić swoje centrum księgowe. To oznacza ponad 800 nowych miejsc pracy. Wejściem do strefy interesuje się również Genpact. Ta międzynarodowa firma zajmuje się obsługą księgową. W Lublinie zatrudnia już ok. sto osób. Jeśli uruchomi swoje centrum na Felinie, przyjmie kilkuset nowych pracowników.