Mennica Polska zawarła ostatnio jedną z największych w historii transakcji z osobą prywatną. Jej wartość to 10 mln zł. Kupujący ładował złoto do samochodu wózkiem widłowym - podaje Puls Biznesu.

 

Wraz z rosnącą niepewnością na światowych rynkach finansowych rośnie cena złota na świecie. W ostatnich dniach kurs uncji zbliżył się do 1 tys. USD – historycznego rekordu.

 

- Jeśli cena przebije 1030 USD/uncję to droga do wzrostów będzie otwarta. Analiza techniczna mówi o 1600 USD na uncję - komentuje Piotr Kuczyński, analityk Xelion Doradcy Finansowi.

 

Złoto chcą kupować nie tylko w Polsce. Skupuje je rząd Rosji (ma złoto o wartości 15,5 mld USD) oraz fundusze inwestycyjne.

 

Kurs złota wzrósł od początku roku o 13 proc., co wynika z rosnących obaw inwestorów iż globalny kryzys będzie trwał długo i spowoduje dalszy spadek cen innych klas aktywów.

 

- Niepewność dominuje, to podtrzyma popyt na złoto – powiedziała Rozanna Wozniak z działu analitycznego World Gold Council.

 

Fundusze ETF dysponują łącznie 12,2 tys. ton złota wartego 38 mld USD, co stanowi ok. 85 proc. rynku. Wozniak zwróciła uwagę, że choć kryzys osłabił konsumpcję, w ubiegłym roku tylko w dwóch krajach na świecie zanotowano spadek popytu na złotą biżuterię: w USA i Wielkiej Brytanii.