Zostało Ci w portfelu trochę pieniędzy po świąteczno-noworocznych wydatkach i chcesz je w bezpiecznie i w miarę korzystnie ulokować? Zanieś je do banku. To ostatnia chwila na to, byś miał niezłe oprocentowanie.

Oprocentowanie lokat bankowych zależy przede wszystkim od stóp procentowych banku centralnego. Rada Polityki Pieniężnej w krótkim okresie ścięła najważniejszą dla lokat stopę referencyjną o 1 proc. - w listopadzie ubiegłego roku o 0,25 proc., a w grudniu o 0,75 proc.Teraz stopa ta wynosi 5 proc. Eksperci od finansów są zgodni: w 2009 roku stopy nadal będą obniżane.

Przewidują, że pod koniec roku mogą spaść nawet do 2,5-3,5 proc. To zaś oznacza, że również oprocentowanie lokat bankowych może znacznie zmaleć. Dlatego jeżeli ktoś myśli o założeniu lokaty o godziwym oprocentowaniu to jest na to ostatni sprzyjający moment.10 proc.? To już tylko marzenie…Oprocentowania rzędu 10 proc. próżno już w polskich bankach szukać. Wprawdzie Noble Bank oferuje trzyletnią lokatę oprocentowaną w pierwszym roku na 10 proc., w drugim 8, a w trzecim 6 proc., ale średnio wychodzi to tylko 8 proc. rocznie.Niewykluczone, że w tak długim okresie inwestycja ta okaże się opłacalna i przy takim oprocentowaniu, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że oznacza zamrożenie pieniędzy na bardzo długo, aż na trzy lata. A na to nie każdy może sobie pozwolić.Obecnie najlepsze roczne oprocentowanie lokat, zarówno stałe, jak i zmienne, oferują SKOK-i. W SKOK Wołomin lokata roczna z oprocentowaniem stałym da po roku 9,5 proc. odsetek od zainwestowanego kapitału, w lubelskim SKOK im. Z. Chmielewskiego - 9 proc. Oprocentowanie zmienne jest wyższe - np. w puławskiej SKOK Wisła 9,80-10,10 proc. w skali roku - ale szansa, by utrzymało się na takim poziomie przez rok, są praktycznie żadne.Zanieś szybko pieniądze!Banki po kolei wycofują po cichu ze swej oferty najatrakcyjniejsze propozycje, kilka miesięcy temu wprowadzane z wielkim reklamowym szumem. Tak zrobił np. Noble Bank z dwuletnią lokatą "Niezmienna”, z oprocentowaniem stałym w wysokości 10 proc. rocznie. Inne mogą zrobić tak w każdej chwili. Dlatego ktoś, kto zamierza założyć lokatę bankową z w miarę godziwym stałym oprocentowaniem rocznym, powinien się z tym pospieszyć. To jest ostatni moment na założenie dobrej lokaty.Dostępne są jeszcze oferty z odsetkami przekraczającymi 8 proc. rocznie, jednak i one wkrótce mogą zniknąć.- Obniżka przeciętnego oprocentowania lokat bankowych może być większa niż cięcia oficjalnych stóp procentowych dokonywane przez Radę Polityki Pieniężnej - przewiduje Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.- Spodziewamy się wygaszania "wojny depozytowej”. Wysokie oprocentowanie lokat proponować klientom będą mniejsze banki. Z czasem oprocentowanie depozytów powróci do poziomu 4-6 proc. w skali roku - uważa Wojciech Pantkowski z Banku Pekao SA.Oprocentowanie lokaty zależy nie tylko od okresu, na jaki powierzamy bankowi swoje pieniądze, ale też i od wpłacanej kwoty. Oczywiście, im jest ona większa, tym oprocentowanie jest wyższe. Gdy sięga 100-200 tys. zł (zależnie od banku), oprocentowanie można negocjować indywidualnie.