Dobre informacje dla kredytobiorców. Po czwartkowym świetnym finiszu, głównie w stosunku do szwajcarskiego franka, trend wzrostowy polskiej waluty jest kontynuowany. W ciągu tygodnia nasza waluta zyskała do euro ponad 5 proc., a do franka aż 10 proc. - to drugi wynik na świecie.

W ostatnim tygodniu polska jest drugą walutą świata, ustępując jedynie forintowi. 

 

 

W piątek około godziny 9.20 za euro trzeba było płacić 4,45 zł, za dolara 3,44 zł, zaś za franka 2,90 zł.

Według analityków istnieją realne szanse na trwalsze umocnienie naszej waluty.

- Udało się przełamać poziom 4,60 do euro. Poziom 4,51 oznacza dość mocnego złotego. Teraz bardzo ważny poziom to 4,50 za euro. Jeżeli uda się ten poziom na trwałe przełamać, będzie można mówić o szansie na trwałe i większe umocnienie złotego" – uważa dealer walutowy z Kredyt Banku Robert Kęsicki.

Eksperci są zgodni, że sytuacja walut głównie europejskich, to wynik decyzji Banku Centralnego Szwajcarii. Aby pomóc słabnącemu eksportowi oraz wobec spowolnienia gospodarczego tak dużego, że grozi deflacją, czyli spadkiem cen, ściął stopy procentowe prawie do zera.

Zapowiedział też, że będzie wpływał na obniżenie stawki LIBOR, czyli kredytu we frankach, a nawet dodrukowywał pieniądze. To najprawdopodobniej spowoduje inflację, chociaż bank zapowiada, że tak odważne ruchy polityki monetarnej będzie wykonywał ostrożnie.

- Wszystkie kraje, gdzie inflacja zastępuje deflację poluźniają politykę. USA są przygotowane np. na sześcioprocentowy wzrost cen za cenę pobudzenia gospodarki - powiedział w TVN CNBC Biznes Piotr Kuczyński, analityk Xellion doradcy finansowi. W styczniu rok do roku poziom cen w USA w ogóle się nie zmienił.

Jednak nie brakuje też czarnych scenariuszy.

Według amerykańskiego banku Goldman Sachs, za trzy miesiące euro będzie kosztować 4,9 zł. Na słabość złotego mają bowiem wpływać problemy z dostępem do zewnętrznego finansowania.

 

Najlepsze wyniki:

1. Węgierski Forint (wzrost w stosunku do euro - 6,48%)

2. Polski Złoty 5,47%

3. Szwedzka Korona 5,29%

4. Czeska Korona 4,54%

5. Południowoafrykański Rand 3,61%

6. Turecka Nowa Lira 3,55%

7. Nowozelandzki Dolar  2,23%

8. Meksykański Peso 2,19%

9. Kolumbijski Peso 2,01%