Przechadzasz się pomiędzy sklepowymi półkami z koszykiem w ręku, oglądasz eksponowane na nich towary. Nagle widzisz znany produkt, przyglądasz się jego cenie… „O, to okazja! – cieszysz się. – Opakowanie wprawdzie małe, ale i cena niewysoka. Kupuję!” I towar ląduje w Twoim koszyku.

Stop! To wcale nie musi być „okazja”. Wręcz przeciwnie – może się okazać, że przepłacasz. Przyjrzyj się dokładnie czy obok, albo na innej półce nie stoi taki sam towar, ale w większym opakowaniu, kosztujący też więcej – ale w rzeczywistości, w przeliczeniu na litr, kilogram, sztukę tańszy.

 

Jak nie paść ofiarą „okazji”?

 

Robiąc zakupy, trzeba sprawdzić nie tylko cenę jednostkowego opakowania towaru, ale przede wszystkim, ile on kosztuje w przeliczeniu na litr, kilogram czy sztukę.

Może się okazać, jak w przykładzie przytoczonym w ramce, że półlitrową butelkę Coca Coli kupisz za 2,79 zł, a za litr tego napoju, ale w butelce dwulitrowej, zapłacisz 2,75 zł – czyli o 4 grosze taniej za dwukrotnie większą ilość! Peregrynacje wzdłuż sklepowych półek z pewnością dostarczyłyby podobnych przykładów bez liku.

 

Ale nie zawsze tak jest

 

 Czasem, kupując większe opakowanie towaru, za litr, kilogram czy sztukę zapłacimy drożej niż gdybyśmy kupowali go w mniejszym. Dwa przykłady (śmietana i piwo) też podajemy poniżej.

 

Jaka jest rada na to, by nie dać się nabrać na pozorne „okazje”?

 

W każdym super- i hipermarkecie oraz w coraz większej liczbie mniejszych sklepów na wywieszce z ceną produktu, umieszczonej na półce, znajduje się także jego cena za litr, kilogram, sztukę. Porównując ceny, rób to samo z ilością! Bo gdy po przyjściu do domu poczujesz się nabity w (małą) butelkę, to możesz mieć żal tylko do samego siebie.

Nie możesz bowiem zaskarżyć producenta lub handlowca o nieuczciwe praktyki, jeżeli na opakowaniu znajduje się informacja o wadze towaru i jego cenie. Cena może też znajdować się tylko na stoisku lub półce, na której towar jest wyłożony.

 

Kupując więcej, płacisz taniej (ale nie zawsze)

 

* Coca Cola:

– butelka 0,5 l – 2,79 zł (5,58 zł/litr)

– butelka 1 l – 3,89 zł

– butelka 2 l – 5,49 zł (2,75 zł/litr)

* Kawa Tchibo Family Classic:

– opakowanie 100 g – 2,89 zł (28,90 zł/kg)

– op. 250 g – 7,19 zł (28,76 zł/kg)

– op. 500 g – 12,69 zł (25,38 zł/kg)

* wódka Wyborowa:

– butelka 0,5 l – 24,19 zł (48,38 zł/litr)

– butelka 0,7 l – 32,99 zł (47,13 zł/litr)

* śmietana 12 % OSM Krasnystaw:

– kubeczek 200 g – 1,39 zł (6,95 zł/kg)

– kubeczek 400 g – 2,79 zł (6,98 zł/kg)

* piwo Żywiec:

– butelka 0,5 l – 2,85 zł (5,70 zł/litr)

– butelka 0,65 l – 4,25 zł (6,54 zł/litr)