Lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podpisał umowę o współpracy z Zakładami Azotowych Puławy S.A. Porozumienie przewiduje m.in. wspólne badania naukowe, studia podyplomowe dla pracowników spółki i praktyki w Puławach dla studentów uniwersytetu.

– Przemysł szuka wsparcia nauki, polskiej wiedzy, doświadczenia i technologii. Ta umowa ma służyć właśnie temu, żebyśmy mogli korzystać z umiejętności naukowców UMCS i efektywnie je wdrażać – mówi Paweł Jarczewski, prezes ZA Puławy. Naukowcy uniwersytetu razem z pracownikami ZA Puławy zajmą się m.in. zagospodarowaniem osadu azotanu magnezu.

– Nasze porozumienie to szansa także dla naszych studentów – dodaje prof. Andrzej Dąbrowski, rektor UMCS. – Będą mogli odbywać praktyki z jednym z najnowocześniejszych zakładów w kraju. A w przyszłości być może będą mogli znaleźć tam miejsce pracy.

Współpraca nie obejmuje za to badań nad sztuczną fotosyntezą, którą opracowali naukowcy z lubelskiego UMCS pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka. Zamiast emitować dwutlenek węgla do atmosfery można go wykorzystać, produkując benzynę lub olej napędowy. Sprawą zainteresowały się największe polskie firmy energetyczne i Ministerstwo Gospodarki. Ale testowa powstanie w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu. Mimo, że Nazimek rozmawiał na ten temat z puławską spółką.

– Każda firma ma dziedziny rozwoju, na których głównie się koncentruje – tłumaczył wczoraj prezes Jarczewski. – W naszym przypadku to m.in. supernowoczesne tworzywa konstrukcyjne: ultranowoczesne produkty chemiczne.