Bezrobocie spadło z 10,3 do 8,8 proc., wynagrodzenie wzrosło o 4,6 proc., a żywność podrożała o prawie 5 proc. Oto statystyczny portret województwa lubelskiego.

- Generalnie 2017 był kolejnym dobrym rokiem dla Lubelszczyzny - przyznaje Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. Instytucja właśnie podsumowała sytuację społeczno-gospodarczą województwa w ubiegłym roku.

Dobre doniesienia napływają z lubelskich przedsiębiorstw, które zwiększyły zatrudnienie o 3,3 proc. Przeciętne zatrudnienie wynosiło na koniec grudnia 189,5 tys.

osób, co na tle Polski nie wygląda już tak optymistycznie. - Lubelszczyzna jest głównie regionem rolniczym. Dlatego pod względem przeciętnego zatrudnienia w przemyśle jesteśmy siódmym regionem od końca, a dynamiki wzrostu - drugim od końca - mówi dyrektor Urzędu Statystycznego.

Nasz region jest też w ogonie wynagrodzeń. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 3882,99 zł brutto i w ubiegłym roku rosło u nas najwolniej spośród wszystkich 16 województw (o 4,6 proc.). Dla porównania, w woj. podlaskim wynagrodzenia wzrosły o niespełna 8 proc.

Stosunkowo szybko ubywa nam natomiast osób bezrobotnych. - Na Lubelszczyźnie sytuacja na rynku pracy poprawia się od pięciu lat - przyznaje Krzysztof Markowski. Na koniec grudnia ubiegłego roku stopa bezrobocia w województwie wynosiła 8,8 proc.

Konsumenci najmocniej odczuli natomiast wzrost cen większości artykułów żywnościowych (o 4,9 proc.), m.in. jabłek (o ponad 60 proc.), jaj (ok. 55 proc.) i masła (o 36,5 proc.). Więcej płacimy też za inne towary i usługi (ogółem o 2,1 proc.). Nieznacznie potaniały natomiast odzież i obuwie.

-------------------------
Zobacz także:
Kolejne branże cierpią przez brak pracowników

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: