Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak wygrywa na starcie

Beata Kozian
Jacek Babicz
Na bezpłatną mammografię powinno się zgłosić w tym roku około 145 tysięcy mieszkanek Lubelszczyzny. Tymczasem imienne zaproszenia na badania dostało tylko 58 tys. pań. Podobnie jest z badaniami cytologicznymi. Listowne zaproszenia dotarły tylko do jednej trzeciej kobiet. Reszta może czekać na nie bardzo długo. Bo lubelskim ośrodkom koordynującym wykonywanie programów profilaktycznych właśnie skończyły się pieniądze na wysyłanie kobietom listownych zaproszeń na badania.

- Indywidualne zaproszenia to najlepsza, bo najskuteczniejsza forma dotarcia do kobiet i zachęcenia ich do tych badań - mówi dr n. med. Zbigniew Waga, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego realizację programu profilaktyki raka piersi na Lubelszczyźnie.

Walka z rakiem piersi i szyjki macicy przypomina w tym roku łowienie ryb dziurawą siecią. Do czerwca na profilaktyczne badania cytologiczne udało się namówić tylko 24,5 proc. mieszkanek Lubelszczyzny, które powinny skorzystać z diagnostyki umożliwiającej wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Profilaktyczną mammografię, która pozwala wcześnie wykryć raka piersi, wykonało tylko 39,6 proc. pań, które powinny poddać się badaniom. W wojewódzkich ośrodkach koordynujących wykonywanie tych programów jutro kończą się umowy zawarte z ministerstwem zdrowia na wysyłkę zaproszeń do kobiet. Nowych nie ma. Z tego powodu nie wiadomo, kiedy i ile pieniędzy dostaną ośrodki na kontynuowanie akcji rozsyłania listów.

- Jeśli nawet ministerstwo przedłuży z nami umowy w tej sprawie, to wysyłka ruszy dopiero jesienią. To znacznie utrudni realizację badań - zaznacza dr Andrzej Nowakowski z ośrodka koordynującego program raka szyjki macicy na Lubelszczyźnie.

Co więc mają robić kobiety? - Listy to tylko jedna z form zachęcenia do badań. Kobiety mogą same, nie czekając na zaproszenia, zgłaszać się na badania - informuje Karol Ługowski, rzecznik prasowy NFZ w Lublinie.

NFZ nie skąpi na ten cel pieniędzy. Na oba programy zarezerwowano w tym roku 6 mln zł. Na bezpłatne profilaktyczne badania mammograficzne powinny się zgłaszać raz na dwa lata panie wieku 50-69 lat, a na badania cytologiczne kobiety w wieku 25-59 lat. W ramach tego programu badania prowadzone są raz na trzy lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski