Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi lublinianie w obronie ekspresówki Lublin-Kurów

Aleksandra Dunajska
archiwum
Młodzi lublinianie piszą protesty do ministra, rozważają nawet "chodzoną" blokadę na krajowej trasie prowadzącej do Warszawy. Interwencję zapowiadają też politycy. Wszystko przez ministerialne plany, z których wynika, że budowa ekspresówki z Lublina do Kurowa nie rozpocznie się do 2013 r.

Budowa obwodnicy Lublina znacznie się opóźni
Kolarska-Bobińska pisze w sprawie ekspresówki S-17

Przypomnijmy - niekorzystne dla Lubelszczyzny informacje znalazły się w upublicznionym na poc zątku grudnia projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. W dokumencie jest kilka list inwestycji. Na pierwszej są przedsięwzięcia, na które pieniądze znajdą się w najbliższych latach, a tym samym - zostaną zrealizowane do 2013 r. W tej grupie jest przebudowa trasy nr 17 od Piask do Lublina (tzw. węzła Witosa). Ale już pozostała część "siedemnastki", od Lublina do Kurowa, razem z północno- wschodnią częścią obwodnicy Lublina (miała być wybudowana do 2013 r.), została wpisana na listę 1A. Są tam zadania, których "realizacja może zostać rozpoczęta do 2013 r.". Co to oznacza? - Inwestycje z tej listy będą realizowane przed 2013 r. tylko jeśli zostaną uwolnione jakieś dodatkowe środki - wyjaśniał Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Do 27 grudnia potrwają konsultacje społeczne programu. Do tego dnia jest czas na interwencję. Lublinianie skupieni wokół forum skyscrapercity.com planują akcję w obronie ekspresówki.

- Rozważamy zbieranie podpisów pod petycją do ministra albo nawet blokowanie "siedemnastki" przez chodzenie po przejściu dla pieszych - zapowiada Jacek Werner.

Paweł Kociel mieszka w Warszawie, ale w Lublinie studiował, ma rodzinę na Lubelszczyźnie. Wczoraj napisał do ministra Cezarego Grabarczyka. - Jeżdżę tą trasą i wiem, jak jest niebezpieczna.Liczę, że jeśli znajdzie się więcej takich osób jak ja, które napiszą petycję, ministerstwo zmieni swoją decyzję - zaznacza.

Działania w sprawie drogi zapowiadają też politycy. Interpelację do szefa resortu infrastruktury skierował poseł Zbigniew Matuszczak z SLD. Ostry list do Grabarczyka wystosowała Lena Kolarska-Bobińska, eurodeputowana PO. We wtorek, w czasie debaty budżetowej w Sejmie, o pieniądze na budowę trasy posłowie pytali wiceministra Radosława Stępnia. Konkretów się nie doczekali.

- Rozumiem, że oszczędności są konieczne. Ale dlaczego znowu na Lubelszczyźnie? Musimy, razem z innymi posłami z regionu, napisać protest w tej sprawie - mówi Jan Łopata z PSL. Pod inicjatywą podpisuje się Lech Sprawka z PiS. - Bez ostrej akcji społecznej i politycznej tej drogi szybko nie będzie. A to oznacza degradację Lubelszczyzny.

Każdy mieszkaniec Lublina i regionu może napisać do ministra w obronie ekspresówki. Listy należy wysyłać mailem na: [email protected] oraz [email protected], faksem na nr 22 630 19 09 lub pocztą: Ministerstwo Infrastruktury, Departament Dróg i Autostrad, 00-928 W-wa, ul. Chałubińskiego 4/6 .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski