18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej (RELACJA)

KQ, EP
10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie, w tym z parą prezydencką. Zginęły także osoby związane z Lubelszczyzną - Mariusz Handzlik, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Janusz Krupski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, poseł Edward Wojtas oraz ks. ppłk. Jan Osiński. Zobacz naszą relację z niedzielnych uroczystości rocznicowych w Lublinie.

Lublin i region: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej (PROGRAM)
"Człowiek honoru strzeliłby sobie w głowę!". Tłumy przed Pałacem Prezydenckim
Rocznica katastrofy smoleńskiej w Chełmie RELACJA
Zamość: Rocznica katastrofy w Smoleńsku (zdjęcia, filmy)
Kraśnik: Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej ZDJĘCIA

Godz. 15.00
To nie koniec lubelskich uroczystości rocznicowych.
18.00 - Kościół powizytkowski, msza św. w intencji ofiar, przewodniczy bp Cisło

18.00 - Kościół Św. Rodziny, msza, odsłonięcie tablicy pamiątkowej

19.00 - Koncert Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
Kościół św. Rodziny
Al. Jana Pawła II
Wykonawcy: Robert Grudzień - organy, Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Godz. 13.00
Zakończyły się uroczystości na placu Litewskim. Organizatorzy podziękowali wszystkim za przybycie. Zgromadzeni powoli opuszczają plac.

Godz. 12.50
Żołnierze wykonali salwę honorową na pl. Litewskim. Trębacz odgrywa melodię "Śpij kolego w ciemnym grobie".

Godz. 12.25
Rozpoczął się apel pamięci. Członkowie Młodzieżowej Rady Miasta odczytują nazwiska 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Po każdym wyczytanym nazwisku harcerze zapalają znicz.

Godz. 12.20
Na placu Litewskim odegrano pieśń "Quo vadis Domine". Teresa Misiuk w imieniu społecznego komitetu obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej wygłasza odezwę: - Mamy prawo do prawdy o tej tragedii - czyta.

Na placu są dwaj mężczyźni z plakatem, na którym widnieje hasło: "10 kwietnia tej zbrodni nie wybaczymy".

Godz. 12.10
Tłum na placu Litewskim gęstnieje. Niektórzy mieszkańcy mają ze sobą flagi Polski. - Przyszłam tu, by uczcić ofiary katastrofy - mówi Mariola Kaca, mieszkanka Lublina. - Dokładnie pamiętam, co się działo rok temu. To był szok i jeszcze przez kilka dni nie mogłam uwierzyć w to, co się stało - dodaje.
Uroczystości się zaczęły od odegrania hymnu Polski.

Godz. 12.00
Na placu Litewskim rozbrzmiewa muzyka poważna. W centralnym miejscu wisi ogromny plakat z nazwiskami ofiar katastrofy.

Godz. 11.50
Na plac Litewski przychodzą pierwsi mieszkańcy. Pojawiają się także poczty sztandarowe.

Godz. 11.30
Kończy się msza św. Za chwilę przedstawiciele władz złożą wieńce pod tablicami (są cztery - jedna poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej i trzy ofiarom Katynia). Następnie uroczystości przeniosą się na plac Litewski. Na wiernych czekają już pod kościołem trzy autobusy MPK.

Godz. 10.55
- Prawda katyńska leżała w grobie przez 50 lat, a i dziś po 70 latach są tacy, którym zależy na jej ukryciu. Nie stawiam znaku równości między tragedią katyńską a smoleńską, ale i w jednym i w drugim przypadku są ludzie, którym zależy byśmy prawdy nie poznali. A mamy prawo poznać prawdę i poznajmy ją - powiedział bp Miziński.

Godz. 10.35
- 10 kwietnia 2010 pozostanie nam zawsze w pamięci i będzie się kojarzył z narodową tragedią i pytaniem "dlaczego?", na które nie ma dziś odpowiedzi - mówi bp Miziński podczas kazania.
- Nagła zmiana tablicy z usunięciem słów mówiących o celu podróży, odnawia rany i zakrywa prawdę o tym tragicznym locie - skomentował bp Miziński informację o tym, co się stało w Rosji z tablicą upamiętniającą ofiary.
Rosjanie wymienili tablicę. Wycięli "ludobójstwo w Katyniu" (ZDJĘCIA)

Godz. 10.05
W kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej rozpoczęła się msza św. Przy dźwiękach trąbki do kościoła zostały wprowadzone poczty sztandarowe. Świątynia jest wypełniona po brzegi. W pierwszych ławkach siedzą przedstawiciele władz miasta i województwa. Mszy przewodniczy bp Artur Miziński.

Godz. 9.50
Do kościoła przy Gospodarczej zmierzają tłumy wiernych. Autobusy zatrzymujące się przy kościele są przepełnione. Przy świątyni powiewają biało-czerwone flagi.

Godz. 9.45
O godz. 10 w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 zostanie odprawiona msza św. w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz ofiar katastrofy smoleńskiej pod przewodnictwem ks. bp. Artura Mizińskiego. Po mszy złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy.

Godz. 8.50
Zebrani na cmentarzu przy Lipowej przeszli pod grób posła Wojtasa, gdzie zapalili znicze.

Godz. 8.41
Z ratusza zawyły syreny. Ludzie przechodzący deptakiem zatrzymali się w skupieniu. Flaga Lublina na ratuszu, z przywiązaną czarną wstążką, została opuszczona do połowy masztu przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka i przewodniczącego Rady Miasta Piotra Kowalczyka. Hejnalista odegrał hejnał. Zobacz zdjęcia w zakładce Zdjęcia.

Godz. 8.35
Przy tablicy poświęconej pamięci posła Edwarda Wojtasa na cmentarzy przy ul. Lipowej zebrała się jego rodzina (żona i córki) oraz współpracownicy. Obok tablicy ustawione są głośniki. Zebrani słuchają w milczeniu muzyki organowej.
Na cmentarzu są tez przedstawiciele władz wojewódzkich, w tym wojewoda Genowefa Tokarska i marszałek województwa Krzysztof Hetman. Razem jest około 30 osób.

Godz. 7.30
Uroczystości rozpoczną się o godz 8.41. Flaga na ratuszu zostanie opuszczona do połowy masztu, a przy grobie posła Edwarda Wojtasa na cmentarzu przy Lipowej zapłonie 55 zniczy. Szczegółowy program uroczystości w Lublinie i regionie znajdziecie TUTAJ.

***

Czytaj także:
* Katastrofa smoleńska: Jak zareagował Lublin (ZDJĘCIA, FILMY)
* Rocznica katastrofy smoleńskiej w Lublinie. Weźmiesz udział?
* Smoleńsk: Rodziny ofiar na miejscu katastrofy (GALERIA)
* 1. rocznica Smoleńska: Uczcili pamięć posła Wojtasa
* Rosjanie wymienili tablicę. Wycięli "ludobójstwo w Katyniu" (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski