Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy fizycy z UMCS szkolą się do walki z rakiem

Ilona Leć
Marek Wiertel i Zbigniew Surowiec, fizycy z UMCS w Dubnej
Marek Wiertel i Zbigniew Surowiec, fizycy z UMCS w Dubnej archiwum
Radioterapia protonowa prowadzi do całkowitego zniszczenia komórek nowotworowych u ponad 90 proc. pacjentów. W najbliższych latach w Polsce powstaną centra stosujące tę rewelacyjną formę naświetlania. Lubelska kadra naukowa już się szkoli.

Najlepsi studenci fizyki technicznej i naukowcy UMCS będą mieli okazję do odbywania staży w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej pod Moskwą. Wszystko dzięki dwóm naukowcom, Markowi Wiertelowi i Zbigniewowi Surowcowi. - Podczas trzymiesięcznego stażu w Dubnej postaraliśmy się o podpisanie umowy, dzięki której nasi studenci mogą uczestniczyć w naświetleniach, zajmować się dozymetrią. Udział w tych stażach jest o tyle ważny, że nasi studenci, absolwenci fizyki, znajdują pracę w zawodzie. Wiedza i doświadczenie, które zdobywają, jest pożądane nawet w terapii klasycznej w Centrum Onkologii w Lublinie - mówi dr Zbigniew Surowiec.

- Inicjatywa stworzenia w Lublinie punktu terapii protonowej być może będzie podjęta. Różnice pomiędzy radioterapią a terapią protonową są, ale nie jest tak, że jedna bardzo uszkadza zdrowe tkanki, a druga wcale. Poza tym są takie rodzaje nowotworów, na które, niestety, żadne promieniowanie nie działa. W takich wypadkach pozostaje chemioterapia lub operacja - wyjaśnia dr Cezary Nalewajko, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

- Dotychczas poddano radioterapii protonowej dziewięciu pacjentów - informuje profesor Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Co to jest terapia protonowa?

Sekretem radioterapii protonowej jest jej siła i zmniejszenie skutków ubocznych.

Polega na kilkukrotnym, trwającym kilkadziesiąt sekund napromienianiu guza wiązką wysokoenergetycznych protonów. Wiązka przyspieszona przez urządzenie zwane cyklotronem, osiąga prędkość 100 tys. kilometrów na sekundę i wnika w gałkę oczną na głębokość 28 milimetrów. Zdrowe tkanki oraz struktury ważne dla widzenia (soczewka czy nerw wzrokowy) zostają w bardzo dużym stopniu oszczędzone. W 2014 r. w Krakowie ma ruszyć Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej. Ośrodki stosujące terapię protonową działają już w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji i Włoszech.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski