MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024 Biologia rozszerzona. Arkusz pytań i odpowiedzi CKE z egzaminu maturalnego z biologii poziom rozszerzony

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Matura z biologii na poziomie rozszerzonym 2024. Arkusz pytań i odpowiedzi CKE. Już za chwilę odpowiedzi - sprawdź na kolejnych slajdach.
Matura z biologii na poziomie rozszerzonym 2024. Arkusz pytań i odpowiedzi CKE. Już za chwilę odpowiedzi - sprawdź na kolejnych slajdach. archiwum
We wtorek, 14 maja, rozszerzona matura z biologii 2024. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9 i trwał 180 minut. Arkusz pytań i odpowiedzi z egzaminu maturalnego 2024 z biologii na poziomie rozszerzonym w galerii zdjęć. Są już odpowiedzi do wszystkich zadań! Zapraszamy do galerii zdjęć!

Poniżej arkusz pytań maturalnych. Wszystkie odpowiedzi [2024 matura biologia - rozszerzenie]

W galerii poniżej publikujemy arkusz pytań matury 2024 z biologii na poziomie rozszerzonym. Publikujemy wszystkie odpowiedzi do zadań.

Oto wszystkie odpowiedzi (porównać rozwiązania z arkuszem można w galerii zdjęć:)

Zadanie 1.1

  • białka - aminokwas - peptydowe - budulcowe
  • cukry proste - monosacharyd - glikozydowe - zapasowa

Zadanie 1.2

  • Struktura I-rzędowa:D
  • Struktura II-rzędowa: B
  • Struktura III rzędowa: C

Zadanie 2.

  • O aktywności polimerazy: Polimeraza DNA syntezuje na ssDNA, drugą, komplementarną nić. Powstaje dwuniciowy DNA (dsDNA)
  • O aktywności rybonukleazy: uwalnia nowopowstały jednoniciowy DNA (ssDNA)

Zadanie 3.1
Samce świetlików photuris lugubris wabią swoje ofiary - photunis palaciosi, przez co samice tego gatunku tracą patrnerów do rozrodu oraz możliwośźć rozmnażania się. Dzięki temu photuris lugubris ma ciągły dostęp do zasobów, o które konkuruje i większą szansę na przetrwanie.

Zadanie 3.2
ATP, wzrasta, wystąpienie

Zadanie 3.3
tchawki, tracheole

Zadanie 4
B1

Zdanie 5.1
N,T

Zadanie 5.2
Cysteina

Zadanie 5.3
Stabilność cząsteczek rRNA i tRNA bakterii termofilnych zwiększa się wraz ze wzrostem zawartości w ich cząsteczkach par zasad GC kosztem zawartości par zasad AU, ponieważ w pomiędzy guaniną a cytozyną występują 3 wiązania wodorowe ( a między adeiną i uracylem 2 wiązania wodorowe), dlatego też tworzy się więcej wiązań wodorowych, które stabilizują cząsteczkę RNA.

Zadanie 5.4
Źródło polimeraz wykorzystywanych do PCR stanowią termofile, ponieważ kolejne etapy tej reakcji zachodzą w wysokich temperaturach, na które białka bakterii termofilnych wykazują odporność.

Zadanie 5.5
D

Zadanie 6.1
Z racji tego, że listki gametofitu żeńskiego zanikają podczas dojrzewania saprofitu i przekształcają się w nitkowate twory, mogą przeprowadzać fotosyntezę dzięki chlorofilowi w mikrofilach.

Zadanie 6.2
Gametofit bezlistny jest rośliną dwupienną, ponieważ gametofit męski i żeński znajduje się na osobnych roślinach.

Zadanie 6.3
Haploidalne, różne

Zadanie 7
C

Zadanie 8.1
Żywotność nasion buka zwyczajnego maleje wraz ze wzrostem długości czasu ich przechowywania.

Zadanie 8.2
Nazwa: liścień
Funkcja: przeprowadza fotosyntezę, dzięki obecności chlorofilu (zielonego barwnika), który ułatwia wytwarzanie substancji odżywczych do wzrostu i rozwoju.

Zadanie 9.1
Skórka, merystemu wierzchołkowego, żywa

Zadanie 9.2
Tkanka okrywająca pełni funkcje ochronne, ponieważ tworzą ją komórki, które mają grube ściany zewnętrzne i chronią na przykład przed utratą wody.

Zadanie 10.1
B

Zadanie 10.2
P,P,F

Zadanie 11
1 D. Trzustka
2 B. Grasica
3 C. Nadnercza

Zadanie 12.1
Woda zatrzymuje się w treści jelitowej przez utratę kosmków jelitowych (zmniejszone powierzchnie wchłaniania wody w jelitach), oprócz tego wydzielane do jelit jony chlorkowe powoduja osmotyczny wypływ wody z tkanek do jelita.

Zadanie 12.2
Spada, szybciej

Zadanie 12.3
Obniżenie tempa metabolizmu przy niskim stężeniu glukozy we krwi zwiększa szanse na przeżycie chorego ssaka, ponieważ ogranicza to zużycie energii przez komórki, dzięki czemu organizm może dłużej walczyć z zimnem.

Zadanie 12.4
Utrata szczytowych części kosmków jelitowych prowadzi do niedoboru laktozy - enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy obecnej w mleku.

Zadanie 13.1
tyroksyna T4 i trójjodotyronina T3

Zadanie 13.2
TSH to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który kontroluje wydzielanie hormonów tarczycy. Gdy poziom hormonów tarczycy jest niski, ze względu na niski poziom jodu w organizmie, przysadka mózgowa zwiększa produkcję TSH, aby pobudzić tarczycę do wytwarzania hormonów. Kiedy poziom hormonów tarczycy wzrasta, przysadka mózgowa zmniejsza produkcję TSH, aby zapobiec nadmiernemu wytwarzaniu tych hormonów. Jest to istotny proces regulacyjny, który utrzymuje homeostazę hormonalną w organizmie.

Zadanie 14.1
Pajęczaki
ciało podzielone na głowotułów i odwłok lub 6 par odnóży w tym szczękoczułki i nogogłaszczki

Zadanie 14.2
Alergeny zawarte w odchodach roztoczy wiążą się z przeciwciałami klasy IgE występującymi na powierzchni komórek tucznych. Te komórki uwalniają histaminę, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń włosowatych. Rozwija się obrzęk, zwęża się światło dróg oddechowych oraz pojawia się katar.

Zadanie 15.1
Mitochondria są uznawane za organella półautonomiczne ze względu na ich zdolność do niezależnego replikowania swojego DNA (mtDNA) oraz syntezy niektórych białek przy użyciu własnego aparatu translacyjnego.

Zadanie 15.2
P,F,F

Zadanie 15.3
Niedobór ATP wywołany chorobą mitochondrialną jest sygnałem do wzmożonej glikolizy, w wyniku której powstaje pirogronian – związek w dużej części bezpośrednio przekształcany na szlaku przemian beztlenowych w mleczan.

Zadanie 16.1

Fenotyp wzór 1. Możliwe genotypy: AA BB, AA Bb, Aa BB, Aa Bb
Fenotyp wzór 2. Możliwe genotypy: AAbb, Aabb, aaBB, aaBb

Zadanie 16.2

Odpwiedź do zadania 16.2.
Odpwiedź do zadania 16.2.

Zadanie 17.1
A1

Zadanie 17.2
Ramię akceptorowe: do niego przyłącza się aminokwas transportowany przez tRNA

Antykodon: sekwencje składające się z 3 nukleotydów umożliwia dopasowanie kodonu niesionego przez tRNA do właściwego kodonu niesionego na mRNA

Zadanie 18.1
D

Zadanie 18.2
Met-Pro-Ala-Cys

Zadanie 19.1
C

Zadanie 19.2
1.F
2.P

Zadanie 20.1
Tereny podmokłe są miejscem życia płazów. Osuszanie siedlisk powoduje brak miejsc do rozrodu, przez co zmniejsza się ich liczebność.

Zadanie 20.2
C

Zadanie 21.1
1. B,C

Zadanie 21.2
Rzucanie cienia przez krzewy
A. dumosa wpływa pozytywnie na przyrost biomasy roślin jednorocznych w warunkach suszy, ponieaż zostaje ograniczona utrata wody z rośliny podczas transpiracji.

Taka była matura z biologii na poziomie rozszerzonym 2024:

Pisanie matury z biologii na poziomie rozszerzonym 2024 rozpocznie się we wtorek, 14 maja, o godzinie 9. Jak pisze Centralna Komisja Egzaminacyjna, biologia rozszerzona jest piąta na liście najczęściej wybieranych przedmiotów w 2024 roku. We wtorek do egzaminu przystąpi 43 476 osób.

Matura z biologii na poziomie rozszerzonym 2024. Arkusz pytań

W 2024 roku egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym będzie oparty o wymagania egzaminacyjne. Obejmują one znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych, znajomość metodyki badań biologicznych, poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji, rozumowanie i argumentację, znajomość uwarunkowań zdrowia człowieka. Wśród szczegółowych wymagań egzaminacyjnych znajdują się między innymi związki chemiczne budujące organizmy, budowa i funkcjonowanie komórki, zasady klasyfikacji, sposoby identyfikacji i przegląd różnorodności organizmów, ekologię, budowę i funkcjonowanie organizmu człowieka.

Pierwsze odpowiedzi matury z biologii na poziomie rozszerzonym opublikujemy na naszym portalu około godziny 14 wraz z pierwszymi odpowiedziami - prosimy o odświeżanie strony co kilka minut.

Arkusz pytań i odpowiedzi - matura z biologii 2024 na poziomie rozszerzonym

Mautra 2024. Harmonogram

Oto szczegółowy harmonogram matur, który został wyznaczony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zamieszczony na stronie CKE. Znajdują się w nim terminy egzaminów na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.

W 2024 roku egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 7 do 24 maja, w tym: część pisemna – od 7 do 24 maja, część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

  • 7 maja (wtorek) — matura z języka polskiego - poziom podstawowy
  • 8 maja (środa) — matura z matematyki - poziom podstawowy
  • 9 maja (czwartek) godz. 9.00 — język angielski, poziom podstawowy; godz. 14.00 — język francuski, poziom podstawowy/ język hiszpański, poziom podstawowy/ język niemiecki, poziom podstawowy/ język rosyjski, poziom podstawowy/ język włoski, poziom podstawowy
  • 10 maja (piątek) godz. 9.00 — wiedza o społeczeństwie, poziom rozszerzony; godz. 14.00 — język niemiecki, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny
  • 13 maja (poniedziałek) godz. 9.00 — język angielski, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny; godz. 14.00 — filozofia, poziom rozszerzony
  • 14 maja (wtorek) godz. 9.00 — biologia, poziom rozszerzony; godz. 14.00 — język rosyjski, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny
  • 15 maja (środa) — matura z matematyki, poziom rozszerzony; godz. 9.00 — matematyka, poziom rozszerzony; godz. 14.00 — język francuski, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny
  • 16 maja (czwartek) godz. 9.00 — chemia, poziom rozszerzony; godz. 14.00 — historia muzyki, poziom rozszerzony
  • 17 maja (piątek) godz. 9.00 — geografia, poziom rozszerzony; godz. 14.00 — języki mniejszości narodowych, poziom podstawowy
  • 20 maja (poniedziałek) - matura z j. polskiego, poziom rozszerzony; godz. 9.00 — język polski, poziom rozszerzony; godz. 14.00 — języki mniejszości narodowych, poziom rozszerzony
  • 21 maja (wtorek) godz. 9.00 — historia, poziom rozszerzony; godz. 14.00 — język hiszpański, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny
  • 22 maja (środa) godz. 9.00 — informatyka, poziom rozszerzony; godz. 14.00 — historia sztuki, poziom rozszerzony
  • 23 maja (czwartek) godz. 9.00 — fizyka, poziom rozszerzony; godz. 14.00 — język włoski, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny
  • 24 maja (piątek) godz. 9.00 — matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych, poziom podstawowy; godz. 10.35 — geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych, poziom rozszerzony;
  • godz. 12.10 — chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych, poziom rozszerzony; godz. 13.45 — fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych, poziom rozszerzony; godz. 15.20 — biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych, poziom rozszerzony; godz. 16.55 — historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych, poziom rozszerzony

Matury 2024. Egzaminy ustne

Egzaminy ustne odbędą się w terminach od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja 2024 r. Harmonogramami zostanie ustalony w poszczególnych szkołach przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie