MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Szekspira uczy Shakespeare'a

Sylwia Hejno
Jerzy Wrzos, twórca młodzieżowego przeglądu
Jerzy Wrzos, twórca młodzieżowego przeglądu archiwum
Touchstone, bohater komedii Williama Szekspira z "Jak wam się podoba" to "Probierczyk" wedle Czesława Miłosza, a wedle Stanisława Barańczaka - "Lakmus". Wielbiciele mistrza ze Stratfordu nie bez powodu mawiają, że ze względu na różne tłumaczenia mówimy już nie o Szekspirze, a o Szekspirach. Szczęśliwcy kopii nie kruszą, mogą go posłuchać w oryginale. Dziś zaczyna się szkolny przegląd Scenes from Shakespeare in English.

Im głębiej tłumacze analizują "znaczące" imiona Szekspirowskich bohaterów, tym więcej napotykają trudności. Bottom ze "Snu nocy letniej" w starym przekładzie Stanisława Koźmiana zwał się "Spodek". Aż za tłumaczenie wziął się Maciej Słomczyński, który wprowadził imię Dupek, które niektórzy szekspirolodzy uznali za zbyt wulgarne. Inny dylemat - czy z bólu ryczy ranny łoś (w słynnym czterowierszu Józefa Paszkowskiego) czy też ranny rogacz (u Słomczyńskiego)?

Młodzi uczestnicy Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim nie muszą wybierać. Impreza trwa od 1999 roku. Za każdym razem zjeżdża się na nią młodzież z całej Polski i przygotowuje krótkie, 5-20-minutowe inscenizacje w języku angielskim. Dwoje zwycięzców w nagrodę jedzie zobaczyć sztuki na deskach RSC w Stratfordzie i The Globe w Londynie.

- Wiele Szekspirowskich wyrażeń powszechnie funkcjonuje w języku np. "Ktoś musi czuwać, żeby spać mógł ktoś" - tłumaczy Jerzy Wrzos, organizator festiwalu ze Szkoły Języków Obcych Sobieski w Lublinie. - Uczniowie bardzo często chcą obcować z czystym, tradycyjnym tekstem. W ciągu wielu lat pracy starałem się ich zachęcać, żeby sięgali do oryginału. Często go modyfikują, dopasowują do siebie, ale bez zmieniania słów.

W tym roku, poza fragmentami słynnych sztuk, uczniowie wzięli na warsztat także Szekspirowskie sonety. "Romea i Julię", podobnie jak "Makbeta", zobaczymy wielokrotnie. Nie oznacza to jednak, że za każdym razem tak samo.

- Będą to różne sceny. Młodzież lubi uwspółcześniać Szekspira. Stałym elementem występów są telefony komórkowe czy nowoczesna muzyka - mówi Jerzy Wrzos.

25 - 26 lutego, DK LSM, ul. Wallenroda 4a, wstęp wolny
25.02 (piątek), godz. 16: powitanie, występ ubiegłorocznych zwycięzców i Krakowskiego Teatru Studenckiego "Graciarnia", inscenizacje (m.in. "Romeo and Juliet", "My love is fair", "The Taming of the Shrew", "King Lear", "Measure for Measure")
26.02. (sobota), godz. 15: m.in.: "Under the Balcony", "Othello", "Sonnets", "The Taming of the Shrew", występ Krakowskiego Teatru Studenckiego "Graciarnia", "Romeo and Juliet", "Just Next Door", konkurs wśród publiczności "Romeo czy Julia?" oraz nagroda - niespodzianka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski