Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital przy Abramowickiej w Lublinie. Pacjenci piszą petycję w obronie oddziału neurologii

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Małgorzata Genca/archiwum
W internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją przeciwko zamknięciu oddziału oraz poradni neurologicznej i logopedycznej przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie. Podpisało się pod nią prawie 400 osób, a w wersji papierowej kolejny tysiąc osób. Urząd Marszałkowski podkreśla, że pacjenci nie ucierpią na planowanych zmianach, bo oddział ma zostać przeniesiony do szpitala przy al. Kraśnickiej.

- Pacjenci leczeni w placówce obawiają się, że po przeprowadzce do nowej siedziby zabraknie w niej miejsca dla specjalistów i bardzo wydłużą się kolejki - pisze Lidia Markowska, autorka petycji.

I dodaje, że w Szpitalu Neuropsychiatrycznym pacjenci są leczeni kompleksowo, według wypracowanych przez dziesiątki lat efektywnych procedur. - Dzięki wypróbowanemu i bardzo efektywnemu systemowi rejestracji – każdego dnia można się zarejestrować do neurologa, psychiatry czy innego specjalisty, gdyż pierwsze 3-5 numerków jest rezerwowana dla pacjentów rejestrujących się danego dnia. Kolejki do tych specjalistów są więc relatywnie krótkie, podczas gdy w szpitalach na Jaczewskiego czy Kraśnickiej czeka się wiele miesięcy - czytamy w tekście petycji.

Do tej pory pod internetową wersją petycji podpisało się 389 osób. Podpisy zbierane są również w formie tradycyjnej czyli papierowej. - I tu mamy kolejnych tysiąc podpisów. Myślę, że w poniedziałek, kiedy planuję dostarczyć ją do Urzędu Marszałkowskiego, będzie około dwóch tysięcy podpisów - dodaje Markowska.

Co na to Urząd Marszałkowski, który jest organem założycielskim dla Szpitala Neuropsychiatrycznego?

- Pacjenci mogą być spokojni, ponieważ świadczenia z zakresu neurologii zostaną zabezpieczone w wysokospecjalistycznym ośrodku z dostępem do badań z zakresu tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, z możliwością leczenia trombolitycznego i trombolizy mechanicznej. Drugim ośrodkiem w bezpośredniej odległości jest ośrodek w Szpitalu im. Jana Bożego przy ulicy Herberta w Lublinie - informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

I przypomina, że przeniesienie oddziału neurologii jest elementem opracowanego przez dyrekcję szpitala Programu Naprawczego, do którego szpital był zobowiązany na podstawie przepisów ustawy o „działalności leczniczej”. Program Naprawczy został zatwierdzony przez Zarząd Województwa Lubelskiego.

Dodajmy, że dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego tłumaczył niedawno Kurierowi, że tylko w pierwszej połowie tego roku placówka musiała dołożyć 4,5 mln złotych na funkcjonowanie oddziału neurologii, interny oraz poradni neurologicznej i logopedii.

- Ze swojej strony mogę zapewnić, że nie ucierpią na niej pracownicy, bo nie przewiduję żadnych zwolnień grupowych. Również pacjenci nie muszą obawiać się ograniczonego dostępu do leczenia ze względu na to, że pieniądze z naszego ryczałtu trafią do innych jednostek w Lublinie - argumentował Piotr Dreher, szef Szpitala Neuropsychiatrycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski