Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Łęcznej. Włoski ortopeda wykona kilka zabiegów artroskopii kolana

Gabriela Bogaczyk
Dr Alessandro Lelli (pierwszy z lewej) na sali operacyjnej w Łęcznej
Dr Alessandro Lelli (pierwszy z lewej) na sali operacyjnej w Łęcznej SPZOZ w Łęcznej
Włoski ortopeda wykona kilka zabiegów artroskopii kolana. Jednym z jego pacjentów miał być Arkadiusz Milik.

Dr Alessandro Lelli jest specjalistą od artroskopii i rekonstrukcji kolan. Ortopeda ma na swoim koncie ponad 35 tysięcy operacji. Współpracuje z wieloma drużynami koszykarskimi oraz sportowcami, którym ratuje kolana i karierę. Po tych zabiegach jego pacjenci szybko wracają do formy. Dlatego lekarz nazywany jest we Włoszech „magiem skalpela”. W kuluarach mówi się, że jednym z jego pacjentów miał być nasz piłkarz Arkadiusz Milik.

Słynny ortopeda jest gościem szpitala w Łęcznej, gdzie wczoraj rozpoczęło się szkolenie „Artroskopia kolana”. Dr Lelli w ciągu dwóch dni wykona kilka zabiegów artroskopii kolana. Przy stole asystują mu lekarze z oddziału urazowo-ortopedycznego szpitala w Łęcznej.

– Chodzi o rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego. W naszej placówce wykonujemy te zabiegi od samego początku, czyli od ośmiu lat. Myślę, że w sumie były ich już setki. Jednak nigdy dość szkoleń – mówi dr n. med. Andrzej Jurkiewicz, lekarz koordynujący oddziału urazowo-ortopedycznego. I przyznaje, że dr Alessandro Lelli jest światowym autorytetem w tej dziedzinie.

– Cieszymy się, że doktor przyjął nasze zaproszenie. Wykonał ponad 2 tys. rekonstrukcji więzadeł. Dla lekarzy to szansa na wymianę doświadczeń, doskonalenie techniki oraz poznanie niuansów tej metody artroskopowej – dodaje dr n. med. Jurkiewicz.

Wszystkie zabiegi w ramach szkolenia w Łęcznej są transmitowane z sali operacyjnej na salę konferencyjną.

– Dzięki temu mamy możliwość dotarcia do większej grupy lekarzy, bo nie wszyscy zmieszczą się na sali operacyjnej. W ten sposób zainteresowani mogą wygodnie oglądać zabieg i wysłuchać komentarzy ekspertów na sali wykładowej – dodaje dr Jurkiewicz. I wyjaśnia, że urazy stawu kolanowego dotykają głównie sportowców. Inni pacjenci są operowani z powodu wypadków komunikacyjnych lub powikłań po złamaniach.

– Technika artroskopowa jest mało inwazyjna. Nie wymaga tzw. otwierania stawu. Dzięki temu pacjent szybciej wraca do zdrowia. Jest też mniejsza liczba powikłań. Średnia wieku pacjentów waha się między 20 a 30 lat – dodaje nasz rozmówca.

Zobacz także:
Jak siedzieć, aby mieć zdrowy kręgosłup?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski