Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybko wykryta retinopatia cukrzycowa to szansa na zachowanie wzroku

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Badania profilaktyczne pod kątem retinopatii cukrzycowej pozwalają chorym uratować wzrok
Badania profilaktyczne pod kątem retinopatii cukrzycowej pozwalają chorym uratować wzrok fot. Paweł Relikowski
Retinopatia cukrzycowa to najczęstsza przyczyna ślepoty osób między 20 a 65 rokiem życia. Tylko jej wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie pozwala chorym zachować wzrok.

Dzięki dotacji z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski przez co najmniej kolejne 3 lata będzie realizowany program badań profilaktycznych, których celem jest wczesne wykrycie retinopatii cukrzycowej.

Cukrzyca jest chorobą społeczną. W Polsce cierpi na nią 3,14 mln osób. Wielkopolska pod względem liczby chorych na 100 tys. mieszkańców zajmuje 2 miejsce w kraju. Mowa tutaj jedynie o osobach, u których zdiagnozowano tę chorobę. Jak szacują eksperci nawet 25 proc. dotkniętych nią osób może o swojej chorobie nie wiedzieć. Dotyczy to zarówno cukrzycy typu 1, która jest chorobą autoimmunologiczną, niezależną od stylu życia oraz cukrzycy typu 2, która jest z tym ostatnim ściśle powiązana.

- Przyzwyczailiśmy się, że cukrzyca typu 1 to jest choroba dzieci i młodzieży, natomiast dane wskazują, że wśród wszystkich przypadków cukrzycy typu 1 aż 62 proc. nowych zachorowań dotyczy młodych dorosłych po 20 roku życia - zwraca uwagę prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Cukrzyca, zwłaszcza nieleczona, prowadzi do poważnych powikłań. Retinopatia cukrzycowa jest jednym z nich, dotykającym chorych na oba typy cukrzycy. Nie rozpoznana w porę i nie leczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

- Mechanizm rozwoju retinopatii cukrzycowej odzwierciedla reakcje siatkówki na przewlekłe zaburzenia ukrwienia - wyjaśnia dr Monika Kujawa - Hadryś, okulistka.

Ponieważ retinopatia cukrzycowa jest podstępna i na wczesnym etapie nie daje żadnych objawów, chorzy na cukrzycę powinni przechodzić regularne badania okulistyczne, które pozwalają ją wykryć. To pozwala na podjęcie działań, które zapobiegną dalszemu rozwojowi choroby. Zasadnicze - to ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, a także ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Kluczowa jest więc odpowiednia dieta.

Ważne też, by w przypadku stwierdzenia retinopatii regularnie kontrolować stan oczu. W zależności od stopnia rozwoju choroby, wieku pacjenta itp. kontrole mogą być konieczne nawet co miesiąc. Dzięki nim, w razie pogorszenia, można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Jak szacuję eksperci, w 95 proc. przypadków takie postępowanie pozwala pacjentom zachować wzrok. Aby jednak było to możliwe - konieczne jest samo wykrycie retinopatii cukrzycowej. Temu posłużyć ma realizacja II edycji „Programu profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim”. Kwota przeznaczona na ten cel to blisko 5.9 mln zł pochodzących z Unii Europejskiej i budżetu państwa, w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.

- To de facto kontynuacja działań, które były prowadzone w poprzednich latach - mówi Milena Matysek, zastępczyni dyrektorki DEFS UMWW. - W konkursie wyłonimy jeden podmiot, który będzie realizował badania profilaktyczne chorych na cukrzycę powyżej 18 r.ż. W tej edycji programu specjalny retinobus dotrze także do obszarów, w których dostęp do placówek służby zdrowia jest utrudniony. Realizacja programu potrwa minimum trzy lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski