Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Stary, a pomysły nowe. Jaki plan ma dyrektor Karapuda?

Julia Zdunek
Julia Zdunek
"Zastałem teatr w znakomitej kondycji - programowej, finansowej, technicznej i organizacyjnej" - mówi nowy dyrektor Teatru Starego, Michał Karapuda. I choć nie zamierza zmieniać struktury, w której działa teatr, ma nowe pomysły na jego rozwój.

Michał Karapuda został dyrektorem Teatru Starego w Lublinie od 1 lutego 2024 r. na kolejne 7 lat. Zastąpił na tym stanowisku Karolinę Rozwód, która funkcję tę sprawowała w latach 2012-2023. Na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek (6 lutego) w siedzibie teatru przedstawił swoje plany na najbliższe miesiące zarządzania teatrem.

- Z Teatrem Starym czuję się wyjątkowo związany – byłem w zespole, który na samym początku przejęcia przygotowywał jego remont, a także w komisji wybierającej poprzedniego dyrektora, czyli Karolinę Rozwód. A od 11 lat dodatkowo jako dyrektor Wydziału Kultury byłem w bieżącej współpracy z Karoliną i pracownikami teatru. Nic mnie tutaj nie zaskoczyło – mówi Karapuda.

Struktura teatru nie zmieni się, ale...

Do tej pory rytm działania teatru był wyznaczony przez poszczególne dni tygodnia, z których każdy był przeznaczony na inny rodzaj wydarzenia. W poniedziałki było kino, we wtorki - bezpłatne dyskusje o kulturze i literaturze, a środy przeznaczone były na muzykę. Czwartek był dniem wolnym przed piątkowymi i sobotnimi spektaklami, z kolei niedziela była dniem familijnym. Nowy dyrektor zapowiada, że dotychczasową strukturę zamierza zachować.

- Chcemy, aby w dalszym ciągu teatr pozostał "okiem" na Polskę i świat dla mieszkańców. Będziemy nadal prezentować dorobek teatralny z całej Polski, jak się uda to i ze świata, to samo dotyczy muzyki i filmów - mówi Izabela Zin- Depta, koordynatorka działu programowego. Dodaje też, że instytucja zachowa swój impresaryjny charakter, a to oznacza, że nadal możemy się spodziewać starannie dobranego repertuaru. - Dołożymy wszelkich starań, aby te perełki, które do tej pory gościły na naszej scenie, w dalszym ciągu się na niej pojawiały – mówi Zin.

A na te nie będzie trzeba długo czekać, bo w nadchodzących miesiącach na deskach teatru wystąpią takie sławy jak Katarzyna Groniec, Wojtek Mazolewski, Krystyna Prońko, EABS, czy Martyna Jakubowicz. Pojawią się też znane spektakle jak „Czas kobiety” w reż. Leszka Mądzika oraz monodram Andrzeja Seweryna „Lear”.

Repertuar czekają nowości

Pewne zmiany jednak się pojawią, mi.in rozbudowana zostanie tematyka wtorkowych debat na których pojawiać się będą również kwestie związane z miastem przyszłością i nowymi technologiami. Nowy dyrektor zapowiedział też, pojawią się nowe cykle. Będą to „Mistrzowie w Teatrze Starym”, gdzie zapraszani artyści będą opowiadać o swoich inspiracjach, „Młody Teatr Stary”, w którym będą się prezentować młodzi i zdolni artyści z Lublina i Polski, czy „Szkoła Teatru” – spotkania podczas których osoby związane z teatrem będą przekazywać wiedzę młodym animatorom. W planach jest też „Stare miasto, stare miasto” - projekt, który pozwoli ściślej współpracować z lubelskimi instytucjami kultury oraz „Kino Lubelskie”, w którym zaprezentują się twórcy filmów związanych z naszym miastem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski