Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tęczowy Piątek w Łęcznej? Ojciec ma zastrzeżenia, dyrektor szkoły wyjaśnia, że chodzi o coś innego

Piotr Nowak
Piotr Nowak
archiwum/materiał ilustracyjny
- Od dziecka dowiedziałem się, że w szkole są organizowane Kolorowe Dni. Słyszałem o Tęczowym Piątku i zastanawiam się, czy to nie to samo - poskarżył nam się Czytelnik z Łęcznej. Zastrzegł, że nie wyraził zgody na uczestnictwo jego dziecka w akcji Kampanii Przeciw Homofobii. - Przypominamy, że rodzic ma prawo do decydowania o tym, jakie organizacje i z jakimi inicjatywami będą obecne w szkole - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W piątek do redakcji Kuriera Lubelskiego zadzwonił zaniepokojony Czytelnik. Powiedział, że w szkole, do której chodzi jego dziecko zorganizowana została zorganizowana akcja Kolorowe Dni bez jego wiedzy i zgody. Nie wie, czy to nie jest przypadkiem Kolorowy Piątek. - Nie wiem jaka tematyka będzie poruszana. A chciałbym wiedzieć – przyznał mieszkaniec Łęcznej.

Dziecko Czytelnika uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej. W rozmowie z Kurierem Lubelskim dyrektor Artur Radko przyznał, że samorząd szkolny prowadzi akcję Kolorowy Dzień, ale nie ma ona nic wspólnego z Tęczowym Piątkiem.

- Akcja jest praktykowana od wielu lat. Raz na miesiąc dzieci losują sobie kolor i przychodzą w specjalnie dobranych ubraniach. Zwykle są to stroje bardziej swobodne niż zwykłe szkolne ubrania. Akcja jest praktykowana od wielu lat - mówi Artur Radko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. T. Kościuszki.

Dyrektor innej szkoły: To paranoja

Organizatorem Tęczowego Piątku jest Kampania Przeciw Homofobii. Akcja odbywa się co roku w ostatni piątek października. W tym roku wzięło w niej udział 211 szkół w Polsce, w tym trzy szkoły w woj. lubelskim. Wydarzenie budzi ogromne emocje i spotkało się ze sprzeciwem części rodziców.

- To paranoja. Celem akcji jest ochrona przed dyskryminacją, a nie promowanie jakiejś ideologii – mówi dr Adam Kalbarczyk, dyrektor LO im. Paderewskiego. Lubelska szkoła była jedną z trzech w regionie, w której obyła się akcja. Dodaje, że tego dnia część młodzieży przyszła poprzebierana w tęczowe stroje. Zajęcia przebiegały spokojnie.

- Biorąc pod uwagę to jak ludzie traktują osoby o odmiennej orientacji warto powtarzać takie akcje w przyszłości - dodaje dyrektor prywatnego liceum.

MEN reaguje

Według zapewnień organizatorów, celem akcji jest okazanie wsparcia młodzieży LGBT. Na lekcjach prowadzonych przez nauczycieli i nauczycielki, którzy sami opracowali scenariusze zajęć, młodzież ma poruszać tematy otwartości i akceptacji.

„Jeśli rodzice wiedzą o tym, że dziecko w szkole uczestniczy w wydarzeniu niezgodnym z ich wartościami, mają oni prawo wyrazić swój stanowczy sprzeciw. W razie wątpliwości mają również prawo zgłosić się do kuratorium oświaty" - czytamy w komunikacie Anny Ostrowskiej, rzecznika prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej. "To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole. Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Szkoła musi przestrzegać prawa" - informuje MEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski