Tercet pływaków AZS UMCS Lublin rywalizował w drużynowym wielomeczu w Budapeszcie

Jan Świtkowski (AZS UMCS Lublin) w stolicy Węgier ustanowił rekord życiowy na dystansie 50 m stylem motylkowym Andrzej Szkocki/Polska Press
W stolicy Węgier Budapeszcie został rozegrany drużynowy wielomecz pływacki - "4 Nations Swim Meet". Na budapesztańskim basenie w barwach reprezentacji Polski wystąpili miedzy innymi przedstawiciele AZS UMCS Lublin: Laura Bernat, Jan Świtkowski oraz Jan Hołub. Biało-Czerwoni, oprócz gospodarzy zmierzyli się jeszcze z narodowymi ekipami Czech i Austrii.

Trzydniowe zmagania wygrali Węgrzy (496 pkt.), wyprzedzając Polaków o 35 punktów. Na trzecim miejscu znaleźli się Austriacy (383 pkt), natomiast na czwarta pozycja przypadła Czechom (231 pkt).

Bardzo dobrze w zawodach zaprezentował się Jan Świtkowski, który ustanowił nowy rekord życiowy na dystansie 50 m stylem motylkowym. Wychowanek UKS Skarpa Lublin jedną długość basenu pokonał w czasie 24,50, o 12 setnych sekundy szybciej niż na mistrzostwach województwa lubelskiego w lutym tego roku. Dało mu to 5. miejsce w stawce, w której na starcie pojawiło się w sumie aż sześciu reprezentantów Polski. Trzech z nich okazało się lepszych od zawodnika AZS UMCS Lublin. Drugą lokatę zajął Michał Chudy, który złamał barierę 24 sekund (23,91), trzeci był Marcin Cieślak (24,17), a czwarty Jakub Majerski (24,46). Do tego na 8. pozycji uplasował się Michał Poprawa, a na 14. Damian Chrzanowski. Wszyscy musieli uznać wyższość faworyta gospodarzy, Kristofa Milaka (23,90). W pierwszym dniu zmagań Świtkowski był czwarty na dystansie 100 m stylem dowolnym (1.49,14).

W tym samym dniu na najniższym stopniu podium stanął Jan Hołub, kolega klubowy Świtkowskiego. Pływak AZS UMCS był trzeci w wyścigu na 100 m stylem dowolnym, uzyskując rezultat 50,43. Wcześniej Janek zajął ponadto piątą lokatę na dystansie o połowę krótszym, tym samym stylem (23,25).

Świtkowski i Hołub razem z kolegami z reprezentacji Polski pokazali także moc w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, zajmując pierwszą lokatę. Marcin Cieślak na pierwszych 100 metrach ustanowił nowy rekord życiowy (50,11), zmienił go Jan Hołub (49,50), a następnie w wodzie zaprezentowali się Kacper Majchrzak (49,01) i Jan Świtkowski (49.18). Polacy łącznie uzyskali czas 3.17,80 i na metę dopłynęli z prawie 2,5-sekundową przewagą nad gospodarzami. Co ciekawe w składzie Madziarów było aż trzech pływaków, mających na swoim koncie finał ubiegłorocznych mistrzostw świata w Gwangju w tej konkurencji (Nandor Nemeth, Peter Holoda i Kristof Milak).

Z kolei Laura Bernat była szósta na 200 m stylem grzbietowym (2.18,51), ósma na setkę, tym samym stylem (1.05,92) oraz jedenasta na 200 m stylem zmiennym (2.26,75).

"Sportowy talent" z Małgorzatą Hołub-Kowalik. Lekkoatletka K...