Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teren pod Tarczyński Areną we Wrocławiu na sprzedaż. Mieszkańcy z okolic stanowczo protestują [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy Maślic i Leśnicy oraz Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu protestują przeciwko sprzedaży działki pod wrocławskim stadionem miejskim. Obecnie znajduje się na niej staw, który powstał w naturalny sposób. Poza aspektami: ekologicznym i jakości życia mieszkańców okolic, apel został rozszerzony o postulat stworzenia lepszego porządku komunikacji miejskiej, w związku z wydarzeniami na Tarczyński Arenie.

Stop betonozie!

Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu od kilku miesięcy prowadzi kampanię na rzecz najcenniejszych przyrodniczo miejsc we Wrocławiu. Złożyła w tym zakresie wnioski o objęcie 26 terenów ochroną, proponując uznanie ich za rezerwaty przyrody, miejsca użytku ekologicznego lub zespoły przyrodniczo-krajobrazowe.

Przedstawiciele koalicji apelują o objęcie ochroną kolejnego terenu. To niezagospodarowana działka przy stadionie miejskim - Tarczyński Arena.

- Tu zawsze znajdowały się rozlewiska Ślęzy, które już w czasach PRL-u próbowano przekształcić w bloki. Przed budową stadionu postanowiono wybudować galerię handlową. Galeria nie powstała, a teren wypełnił się naturalnie wodą. Powstał duży staw, który spontanicznie przerodził się w ekosystem. Żyją tu rzadkie gatunki płazów, bobry, ptaki, traszki – mówił na proteście Paweł Kisiel z Koalicji.

Staw i teren wokół niego to jedna z niewielu pozostałości po zieleni w okolicy.

- Stadion jest pokryty i otoczony asfaltem, praktycznie pozbawiony zieleni. Staw jest miejscem retencji wody, chłodzi okolicę i stanowi przykład na to, jak Miasto może wykorzystać naturalne procesy ekologiczne, by tworzyć zieloną infrastrukturę – dodaje Paweł Kisiel.

Zostawić staw i podnieść jakość życia mieszkańców

Do protestu dołączyli przedstawiciele rady osiedla Leśnica i Maślice, którzy również skarżą się na betonowy charakter okolicy Tarczyński Areny.

- Zaproponowaliśmy, aby dokonać inwentaryzacji przyrodniczej na tym terenie. W oparciu o nią należy zorganizować dyskusję między radami osiedla, organizacjami pozarządowymi i miastem Wrocław. Wspólnie, mając dokument przed sobą, powinniśmy podjąć decyzję, czy sprzedaż i zabudowa jest naprawdę potrzebna, czy może należy zmienić miejscowy plan zagospodarowania i zostawić przy betonowej pustyni więcej zieleni, która przyda się mieszkańcom. Zarówno ludziom, jak i zwierzętom – tłumaczy Sławomir Czerwiński z rady osiedla Maślice.

Inne bolączki mieszkańców okolicznych osiedli

Przy okazji protestu poruszono również kwestie komunikacji miejskiej i infrastruktury. Mieszkańcy okolicznych osiedli zmagają się bowiem z dużymi trudnościami podczas wydarzeń na stadionie.

- Stadion funkcjonuje od 2011 roku i od tego czasu widzimy nieudolność lub brak chęci zorganizowania przestrzeni do parkowania wokół niego. Nie ma wydarzenia, które nie powodowałoby kłopotów z miejscami parkingowymi na osiedlach: Maślice, Leśnica, Kozanów, Pilczyce i Stabłowice – wylicza Sławomir Czerwiński.

Mieszkańcy sądzą, że przed powstaniem jakiejkolwiek inwestycji, należy zadbać o swobodny wjazd i wyjazd osiedli. Od wielu lat chcą oni rozmawiać na ten temat z władzami miasta, proponując przy tym własne rozwiązania. Zmian jednak nadal nie ma.

- Maślice bezpośrednio graniczą z działką stadionu, a nie ma wykonanej osi rozwojowej osiedla, czyli ulicy Maślickiej i tramwajów. W chwili obecnej trwa dopiero proces przygotowania dokumentacji obu tych potrzebnych inwestycji, ale zanim zostaną zrealizowane, proces potrwa i spowoduje komunikacyjny Armagedon w tej części Wrocławia – dodaje Sławomir Czerwiński.

- Nie ma mowy o dobrej jakości życia, jeśli wokół znajdują się duże, betonowe obiekty i arterie komunikacyjne, gdzie temperatura latem ponad betonową nawierzchnią przekracza 40, a ponad asfaltową, 50 stopni Celsjusza. Każdy skrawek zieleni jest cenny pod względem retencyjnym, klimatycznym i rekreacyjnym dla mieszkańców - zakończył Robert Suligowski z rady osiedla Leśnica.

POLECAMY TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska