Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To pierwsza taka impreza w Lublinie. Festiwal dla mieszkańców: polskich, ukraińskich i białoruskich

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Festiwal Bliski Wschód to tydzień, w trakcie którego dojdzie do bliskiego spotkania ze sztuką naszych wschodnich sąsiadów. 19-26 czerwca na scenach czterech instytucji kultury wystąpią twórczynie i twórcy z Polski, Ukrainy i Białorusi.

– Było tu może nie niebezpiecznie, ale czułam się nieprzytulnie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że Lublin przez długi czas nie był przyjazny wschodnio brzmiącym dźwiękom na ulicach – mówi Irina Lappo, współorganizatorka festiwalu pochodząca z Białorusi.

Festiwal ma podkreślić bliskość nowych mieszkańców naszego miasta i sprawić, żeby czuli się tu „przytulnie”. Idea imprezy zrodziła się po protestach w Białorusi dotyczących polityki Aleksandra Łukaszenki, a do pracy nad nim organizatorów zmotywowało zaostrzenie wojny w Ukrainie.

– Lublin będzie się zamieniać we wschodnią Wieżę Babel, ale wszyscy się będziemy rozumieć, jakbyśmy mieli jeden język. To jest coś takiego, że jak się skupicie, wytężycie słuch, okaże się, że też „mówicie” po ukraińsku czy białorusku. Festiwal służy temu, żeby móc tego doświadczyć – mówi Paweł Passini, pomysłodawca imprezy.

Na lublinian różnych narodowości czeka 30 wydarzeń. Festiwal otwiera spektakl „Zwierzątka małe zwierzenia” w języku ukraińskim w reżyserii Passiniego. Właśnie spotkania z teatrem zdominują program Bliskiego Wschodu. Zobaczymy spektakle w języku białoruskim, ukraińskim i rosyjskim – wszystkie tłumaczone również na polski.

– Jeszcze w tym roku wszystko będziemy tłumaczyć. Za rok nie będzie nam to potrzebne – zapewnia Lappo.

Nie zabraknie też performansu i czytań performatywnych, spotkań z osobami tworzącymi literaturę, wykładów i paneli dyskusyjnych. Na scenie Sali Operowej CSK stanie też białoruski Chór Wolny występujący w maskach i wyłaniający się z tłumu, ponieważ w ojczyźnie artystów ich występy są zakazane. Osób ukrywających swoją tożsamość z powodów politycznych będzie zresztą więcej. Festiwal zakończy się piknikiem, podczas którego docenieni zostaną wolontariusze pomagający uchodźcom.

W imprezę angażuje się pięć instytucji: Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur, ACKiM UMCS Chatka Żaka, Teatr Osterwy i Warsztaty Kultury. Część wydarzeń jest biletowana, koszt wejściówek mieści się w przedziale 25-45 zł, a kupić je można w kasie Centrum Kultury.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski