Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Treny Kochanowskiego współcześnie - adaptacja filmowa w kolejne 500 - lecie

Monika Stojowska, Strefa KUL
materiały organizatora
Jak wytłumaczyć młodym ludziom znaczenie poezji sprzed wieków? Jak przekonać, że człowiek pół wieku temu tak samo kochał, cierpiał, tęsknił? Być może przekaz dotyczący jednego z kluczowych tekstów polskiego dziedzictwa literackiego - „Trenów” Kochanowskiego, stanie się bardziej zrozumiały, dzięki adaptacji filmowej. 17 kwietnia KUL zaprasza młodych humanistów i ich nauczycieli na projekcję filmu i wspólną rozmowę o możliwościach kina i aktualności poezji.

Głównym punktem spotkania będzie projekcja adaptacji filmowej „Trenów” Jana Kochanowskiego w reżyserii Damiana Bieńka, który pracuje w Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL oraz prowadzi zajęcia dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. Po niej zaplanowana jest interdyscyplinarna debata. Problemy, które zostaną poruszone podczas rozmowy, w ten sposób zarysowuje dr hab. Agnieszka Czechowicz, prof. KUL z Katedry Literatury Staropolskiej:

„Jak można przełożyć na sceny, obrazy i wizje ten dramat rodzinny, intelektualny i duchowy, który został zapisany w “Trenach”? Jakimi środkami pozasłownymi ukazać udrękę umysłu i serca, o których opowiada podmiot cyklu? Jak zwizualizować paradoks, a jak drwinę? Jak stworzyć obrazowy ekwiwalent skargi, natarczywości pytań czy tęsknoty wymierzonej w pustkę? Jak językiem sztuki – językiem filmu – oswoić cierpienie i lęk? Czy sztuka może być skutecznym narzędziem porządkowania rzeczywistości zagrożonej chaosem?”

Treny Kochanowskiego  współcześnie - adaptacja filmowa w kolejne 500 - lecie
materiały organizatora

Odpowiedź na te pytania przynosi filmowa adaptacja dzieła Jana z Czarnolasu w reżyserii Damiana Bieńka – i jest to jedna z możliwych odpowiedzi. “Treny” w obrazie lubelskiego reżysera utkane zostały z bliskości, niepokoju, światła i czystych tonów. Są impresją, nie narracją.

Treny Kochanowskiego  współcześnie - adaptacja filmowa w kolejne 500 - lecie
materiały organizatora

Mamy nadzieję, że spotkanie przyniesie wzruszenie, a także refleksję nad wartościami jakie niesie ten film. “Treny” w reżyserii Damiana Bieńka zdobyły trzy nagrody, w tym Złotego Delfina. Film nie trafił jeszcze do szerokiej dystrybucji, więc będzie to doskonała okazja, by poznać to arcydzieło liryki żałobnej.

Wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 10 w sali 408 Centrum Transferu Wiedzy na KUL, skierowane jest do wszystkich miłośników literatury i filmu, a także do uczniów szkół średnich i nauczycieli.

Bezpośrednio po nim uczniowie zainteresowani literaturą, sztuką i szeroko pojętą humanistyką, a także studiowaniem na KUL są zaproszeni na spotkanie z pracownikami oraz studentami filologii polskiej w ramach Święta Polonistyki KUL.

Cykl Trenów Kochanowskiego składa się z 19 utworów i jest poetyckim pomnikiem wystawionym zmarłemu dziecku, świadectwem ojcowskiej rozpaczy, ale też ukazuje kryzys osobisty i światopoglądowy człowieka. „Treny” pierwszy raz zostały wydane w 1580 roku. Możemy zatem stwierdzić, że ich adaptacja filmowa jest wejściem w kolejne 500- lecie.

Damian Bieniek to magister sztuki filmowej, reżyser, operator obrazu tworzący kino autorskie z 15 letnim doświadczeniem w branży filmowej i marketingu. Studia na kierunku realizacja Obrazu Filmowego i Telewizyjnego w Łodzi. Wykładowca akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania. Współpracuje z artystami i firmami m.in. Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Francji, Doceniany przez uznanych reżyserów i wielokrotnie nagradzany na prestiżowych festiwalach filmowych m.in. na festiwalu w Cannes gdzie jego film „Treny” zdobył 3 nagrody w tym Złotego Delfina kategorii Corporate Media & TV – Lifestyle, Art, Music & Culture.

Treny Kochanowskiego  współcześnie - adaptacja filmowa w kolejne 500 - lecie
materiały organizatora
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski