Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu park, tam parking. I recepta na konflikt gotowa

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Wymiana działek między miastem a deweloperem receptą na wygaszenie konfliktu wokół inwestycji przy ul. Wyżynnej? Spór dotyczy budowy wielopoziomowego parkingu.

– Zwracam się do pana prezydenta o podjęcie działań, które umożliwiłyby zachowanie tego terenu bez powstania tam parkingów, garaży czy budynku usługowego – pisze w interpelacji do Krzysztofa Żuka, prezydenta Lubina radny PiS Radosław Skrzetuski.

„Ten teren” to parcele przy ul. Wyżynnej, w bezpośrednim sąsiedztwie parku im. Jana Pawła II na Czubach. Ma tam stanąć czterokondygnacyjny parking i trzypiętrowy obiekt usługowy. Pozwolenie na budowę wydał jeszcze w 2020 r. lubelski ratusz. Inwestor - Global Rent – ogrodził teren kilka miesięcy temu. Przeciwko budowie zaprotestowali wówczas m.in. mieszkańcy dzielnicowi radni.

– Jednym z działań, które mogłyby ochronić ten teren, może być propozycja zamiany gruntów np. na teren należący do miasta Lublin, na których jeszcze do niedawna był parking strzeżony przy ul. Bursztynowej – „podpowiada” rozwiązanie konfliktu Skrzetuski.

– To dobry pomysł – przyznaje Krzysztof Wiśniewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Czuby Południowe. I przypomina, że rada dzielnicy przedstawiła ratuszowi podobne rozwiązanie. Chodziło jednak o działkę znajdującą się bliżej ul. Wyżynnej.

Ratusz tłumaczy, że zgodę na budowę musiał wydać.

– Wydane w 2020 r. pozwolenie na budowę dotyczy bezpośrednio przyległego prywatnego terenu, który jako własność prywatna nigdy nie wchodził w obszar parku. Miasto nie miało żadnych podstaw prawnych do odmowy wydania pozwolenia na budowę dla tej inwestycji – przekonuje Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

Miasto wskazuje, że planowane do budowy obiekty dopuszcza w tym miejscu plan zagospodarowania przestrzennego terenu, który został uchwalony w 2002 r.

Do Wydz. Architektury i Budownictwa UM Lublin wpłynęły dwa wnioski o wznowienie postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę.

- Jeden z nich złożyła spółdzielnia zarządzająca blokami mieszkalnymi w pobliżu planowanej inwestycji. To postępowanie zostało zawieszone do czasu zakończenia analiz prowadzonych przez służby wojewody – przypomina Stryczewska.

Drugi wniosek złożyła Fundacja Wolności. Ratusz odmówił w tym wypadku wszczęcia postępowania, tłumacząc że fundacja nie jest stroną w tej sprawie.

– Trudno powiedzieć co dalej. Może służby wojewody, które analizują sprawę rzucą na nią nowe światło – mówi Wiśniewski. I dodaje: – Na szczęście inwestor nie spieszy się z rozpoczęciem prac. Smuci jednak, że teren jest ogrodzony płotem, co mocno komplikuje życie codzienne mieszkańcom, bo przerwane są m.in. trakty komunikacyjne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski