Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ufunduj koszyczek wielkanocny, który trafi do samotnych starszych osób

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
- Większość Polaków nie wyobraża sobie świąt bez rodziny i wspólnego wielkanocnego śniadania. Dla wielu starszych samotnych osób będzie to wyjątkowo trudny czas, bo właśnie wtedy brak bliskich boli najbardziej - mówi Urszula Zabielska, koordynator regionalny Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Na czym polega wasza akcja wielkanocna?

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich jak co roku o tej porze jest w trakcie przygotowań do Wielkanocy. Świąt innych niż zwykle, ale nie pozwolimy, żeby nasi podopieczni pozostali wtedy sami. Chcemy dać im przedświąteczną radość i to co najważniejsze - życzliwą obecność i uśmiech w tym trudnym czasie. Dlatego chcemy zapewnić samotnym seniorom z Lublina i Świdnika towarzystwo wolontariusza, a także przynieść wielkanocny koszyczek i tradycyjne wielkanocne potrawy: wielkanocny żurek, faszerowane jajka, mazurka i wielkanocną babę. Każdy z nas może wesprzeć tę akcję, przekazując darowiznę. Już 50 zł wystarczy, by ufundować samotnej starszej osobie wielkanocny koszyczek i zapewnić to, na co czeka najbardziej - bezcenne chwile spotkań z wolontariuszem Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony internetowej www.malibracia.org.pl/wielkanoc lub bezpośrednio przelewem na konto bankowe: 02 1600 1462 1818 9539 9000 0005. Każda, nawet najmniejsza wpłata ma ogromne znaczenie.

Kolejne święta w pandemii to dla samotnych osób szczególnie trudny czas, prawda?

Pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, większość Polaków nie wyobraża sobie Świąt bez rodziny i wspólnego wielkanocnego śniadania. Przy tej okazji warto jednak pamiętać, że dla wielu starszych samotnych osób będzie to wyjątkowo trudny czas, bo właśnie wtedy brak bliskich boli najbardziej. Badanie, jakie przeprowadziliśmy w marcu 2018 r. pokazuje, że 30 proc. osób w wieku powyżej 80 lat doświadcza samotności, a jedna osoba na dwadzieścia w tym wieku nie ma z kim porozmawiać. To dane sprzed pandemii, a przecież ta jeszcze mocniej pogłębiła społeczną izolację. Mija właśnie rok od kiedy pandemia COVID-19 zmieniła życie nas wszystkich. Wciąż żywo pamiętamy to, jak zostaliśmy zamknięci w domach, które stały się centrum naszego świata. Ta izolacja stała się ogromnym wyzwaniem dla wielu osób. Dla samotnych seniorów, stała się kolejnym krokiem do całkowitego pogrążenia się w smutku i braku nadziei.

Są jednak wolontariusze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Jak wygląda teraz ich pomoc i wsparcie?

Obecnie mamy 75 podopiecznych w Lublinie i czworo w Świdniku. Cały czas zachęcamy starsze samotne osoby do kontaktu ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich pod numerem telefonu 81 538 26 01. Każdy z nich może liczyć na wsparcie wolontariusza. Aktualnie są to spotkania osobiste albo rozmowa telefoniczna. Forma kontaktu zależy od preferencji podopiecznego. Nasi wolontariusze zachowują wszelkie zasady bezpieczeństwa. Z seniorami spotykają się wyłącznie osoby zdrowe, zachowujemy dystans społeczny, tak samo maseczka i dezynfekcja są nieodłącznymi elementami wizyty. Cały czas poszukujemy wolontariuszy, przede wszystkim w Świdniku, jak i w Lublinie, abyśmy mogli jak najwięcej osób starszych otoczyć naszym wsparciem. Z okazji Wielkiejnocy zaplanowaliśmy kameralne wizyty wolontariuszy u podopiecznych. To będą wyjątkowe odwiedziny, podczas których nasi seniorzy, niektórzy po raz pierwszy w życiu - przez kamerkę w telefonie porozmawiają z innymi seniorami i wolontariuszami.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski