MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraina świętuje. Obchody 31. rocznicy proklamowania niepodległości w Lublinie

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Miasto Lublin
24 sierpnia Ukraina obchodzi święto proklamowania niepodległości. W tym roku przypada 31. rocznica tego wydarzenia. W Lublinie zaplanowano uroczystości towarzyszące tym obchodom.

- Przez kilka ostatnich dziesięcioleci zacieśniamy więzi partnerskiej współpracy na wielu płaszczyznach instytucjonalnych, ale też pielęgnujemy relacje przyjacielskie. W obliczu kolejnej fali agresji solidaryzujemy się z Ukraińcami walczącymi o wolność i demokrację - idee, które są nam szczególnie bliskie. W te trudne dni udzielamy pomocy humanitarnej naszym miastom partnerskim oraz tysiącom uchodźców, którzy w Lublinie znaleźli bezpieczne schronienie – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Program uroczystości:

  • 11 – złożenie wieńców przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej w Lublinie
  • 12 – podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim ratuszu z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie. - Po uroczystości, przed Ratuszem wystąpią stypendyści Programu Stypendiów Rozwoju Stowarzyszenia Homo Faber: Yeva Kutsevil (wokal) oraz chór dziecięcy i młodzieżowy pod batutą Halyny Navrotskiej – zapowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.
  • 18 – Boska Liturgia w Dniu Niepodległości w języku ukraińskim w kościele św. Jozafata, przy ul. Zielonej 3
  • 19 – spotkanie na pl. Litewskim, podczas którego między innymi odśpiewany będzie hymn narodowy Ukrainy i utworzony łańcuch solidarności, organizatorem jest Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza;
  • 19.30 – projekcja filmów krótkometrażowych projektu multimedialnego „Ukrainer" przedstawiających miasta ukraińskie takie jak Mariupol, Siewierodoneck czy Chersoń przed okupacją oraz filmu „Kultura vs wojna - badania terenowe nad wartością kultury w czasie wojny” przygotowanych przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza (wirydarz CK).

- Od momentu wybuchu wojny w lutym tego roku, miasto aktywnie i na wielu polach wspiera obywateli Ukrainy szukających w Lublinie schronienia przez działaniami wojennymi – przypomina Duma.

Obecnie w Lublinie działa dziewięć miejskich punktów noclegowych dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Oferują miejsca dla ok. 1100 osób (w nocy z 22 na 23 sierpnia przebywały w nich 804 osoby).
Ponadto m.in. dzieci ukraińskie są zwolnione z opłat za pobyt w przedszkolach, młodzież ukraińska nie płaci w bursach za zakwaterowanie i wyżywienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski