MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy idą powodzianom na rękę w sprawie zniszczonych dokumentów

MAGDALENA BOŻKO [email protected]
Urzędnicy wojewody lubelskiego zapowiadają, że dowody osobiste powodzianie otrzymają bez kolejki, przed wszystkimi innymi osobami.
Urzędnicy wojewody lubelskiego zapowiadają, że dowody osobiste powodzianie otrzymają bez kolejki, przed wszystkimi innymi osobami.
Każdy, kto stracił w powodzi dokumenty może liczyć na specjalne traktowanie w urzędach. Już teraz można się zgłaszać po ich wydanie lub odtworzenie.

Urzędnicy wojewody lubelskiego zapowiadają, że dowody osobiste powodzianie otrzymają bez kolejki, przed wszystkimi innymi osobami.

– Wniosek o wydanie dowodu już można składać – mówi Rafał Przech z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

W szkole w Rogowie dyżur pełni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego z Wilkowa. I pomaga wypełniać wnioski powodzianom. Podobne punkty działają w Urzędach Gminy w Karczmiskach, Łaziskach oraz w Urzędzie Miasta w Kazimierzu Dolnym. MSWiA zapewnia, że dokumenty tożsamości będą produkowane w trybie pilnym.

Specjalne traktowanie powodzian zapowiadają też urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Każdy, komu powódź zniszczyła dokumenty i dane potrzebne do rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne może złożyć wniosek o wydanie kopii tych danych – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w Lublinie. – Będziemy to robić możliwie najszybciej.

Należy w tym celu złożyć wizytę w placówce ZUS lub skontaktować się z infolinią Zakładu – 0 801 410 410 (czynna w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 15) i podać dane identyfikacyjne płatnika oraz poinformować o szczególnej sytuacji utraty danych. – Płatnicy składek, którzy utracili dokumenty w formie papierowej, mogą również wystąpić o wygenerowanie plików KEDU.  - Ich użycie w programie Płatnik ułatwi odtworzenie utraconej dokumentacji – dodaje Korba.

Również fiskus wychodzi naprzeciw potrzebom powodzian.

Nie zapłacą oni podatku dochodowego od otrzymanej pomocy finansowej. Urzędy skarbowe zapowiadają też, że podejdą ze zrozumieniem do podatników, którzy w związku z kataklizmem stracili dokumenty lub nie mają możliwości złożenia w terminie deklaracji podatkowej.

To nie wszystko.

– Ci, którzy mają do zapłacenia podatek mogą wystąpić do urzędu o umorzenie zaległości podatkowej – mówi Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. I deklaruje: – Urząd nie będzie bezduszny. Każda sprawa będzie potraktowana indywidualnie.

Powodzianie, którzy prowadzą działalność gospodarczą i stracili dokumenty finansowe (np. faktury) potrzebne do rozliczeń z fiskusem powinni poinformować o tym urząd. – A w późniejszym czasie odtworzyć dokumenty, uzyskując np. ich duplikaty od swoich kontrahentów – dodaje Szpakowska.

 

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski