Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Usunęli „męczenników Majdanka” z okolicznościowej tablicy. Tak chciał wojewoda

Piotr Nowak
Piotr Nowak
W grudniu 2019 r. Zarząd Dróg i Mostów zatarł napis na tablicy znajdującej się pod adresem Droga Męczenników Majdanka 2
W grudniu 2019 r. Zarząd Dróg i Mostów zatarł napis na tablicy znajdującej się pod adresem Droga Męczenników Majdanka 2 PN
„Drogę tę przebywali męczennicy Majdanka” – głosił fragment napisu na tablicy przy Drodze Męczenników Majdanka 2. Znajdował się tam 56 lat. Tablica została uznana przez Instytut Pamięci Narodowej za obiekt niezgodny z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Dlatego wojewoda kazał ją usunąć.

Przypomnijmy, na tablicy widniał napis: „Drogę tę przebywali męczennicy Majdanka. Tędy w 1944 roku wkroczyły do Lublina wyzwoleńcze wojska radzieckie i polskie. W XX-lecie PRL, z woli władzy ludowej, ofiarnym czynem budowniczych i mieszkańców Lublina, wykonano tę trasę wraz z wiaduktem i 22 lipca 1964 roku przekazano do użytku. Miejska Rada Narodowa w Lublinie”.

- IPN wskazał, że przedmiotowa tablica „w sposób niegodny łączy męczeństwo więźniów Majdanka z działaniami propagandowymi na rzecz zaborczej Armii Czerwonej, która przemocą wprowadzała w Polsce komunizm, tym samym zabierając Polakom możliwość tworzenia niepodległego państwa” – informuje Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody lubelskiego.

Po uzyskaniu opinii IPN wojewoda lubelski zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Dróg i Mostów o trwałe usunięcie treści sprzecznych z tzw. ustawą dekomunizacyjną.

Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”, skomentował całą sytuację krótko: - To jest barbarzyństwo - powiedział Kurierowi kilka dni temu. - Czym innym jest upamiętnianie zbrodniarzy, a czym innym informowanie o fakcie historycznym. Można było opatrzyć tablicę komentarzem, ale nie można zacierać historii - dodał.

- Właścicielowi pozostawiono wybór technicznej metody usunięcia. Zarząd Dróg i Mostów wypełnił obowiązek poprzez zeszlifowanie inskrypcji z powierzchni tablicy w pierwszej połowie grudnia 2019 r. - wyjaśnia rzecznik wojewody. I dodaje: - Ewentualne godne upamiętnienie ofiar Majdanka w tym samym lub innym miejscu należy do władz samorządowych.

- Trwają rozmowy dotyczące możliwych form upamiętnienia - informował Grzegorz Jędrek z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Trzeci rok „dekomunizacji”

Napis przy Drodze Męczenników Majdanka został usunięty na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Została przeforsowana przez polityków PiS i weszła w życie trzy lata temu. Wprowadziła systemowe zerwanie z komunistyczną przeszłością poprzez m.in. usunięcie nazwisk komunistycznych działaczy z nazw ulic i placów.

Procedura wygląda tak: IPN ocenia czy patron nie narusza przepisów, wojewoda decyduje o zmianie, a uchwałę w poszczególnych przypadkach przyjmuje rada miasta lub gminy. W Lublinie w ten sposób „zdekomunizowano” część nazw ulic. M.in. ulicę Leona Kruczkowskiego (pisarza, szefa Związku Literatów Polskich w latach 50. ubiegłego wieku) przemianowano na Zbigniewa Herberta. W miejsce I Armii Wojska Polskiego pojawili się Żołnierze Niepodległej. Jana Hempla (członek Komunistycznej Partii Polski, współzałożyciel LSS Społem) zastąpili Zesłańcy Sybiru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski