MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uszkodziłeś auto w dziurze na drodze? Walcz o pieniądze!

Michał Wroński, Aleksandra Dunajska
Takie pułapki czyhają na kierowców na lubelskich ulicach
Takie pułapki czyhają na kierowców na lubelskich ulicach Jacek Babicz
Silne mrozy, potem lekka odwilż, ponowny spadek temperatury oraz intensywne opady śniegu - to wszystko wystarczyło, żeby nasze drogi zmieniły się w prawdziwy tor przeszkód. Nieremontowane i demolowane przez ciężarówki już przed nastaniem zimy przypominały szwajcarski ser. Teraz jest jednak jeszcze gorzej, a w śniegu nie zawsze można dostrzec dziury, w które wpadają nasze samochody. Jeśli nie chcemy płacić za zniszczenia z własnej kieszeni - nie odjeżdżajmy z miejsca zdarzenia. Możemy się bowiem postarać o odszkodowanie za naprawę. Mamy prawo zażądać go od zarządcy danej ulicy czy trasy. Oto jak to zrobić.

Krok pierwszy

Przygotuj dokumentację

Właśnie wjechałeś w tę nieszczęsną dziurę i twój wóz jest uszkodzony. Od razu wezwij policję lub straż miejską. Choć na ich przyjazd trzeba będzie poczekać - opłaci się, bo sporządzony przez funkcjonariuszy protokół uwiarygodni twoją wersję zdarzenia. Ten dokument przyda się podczas:

* dochodzenia roszczeń wobec zarządcy drogi,

* starania się o wypłatę odszkodowania z polisy autocasco.

Pamiętaj!

Jeśli masz możliwość, zrób zdjęcia, na których będą widoczne uszkodzenia oraz ich przyczyny. Wystarczy parę fotek z telefonu komórkowego.

Uwaga!

Dobrze jest zrobić takie zdjęcia:

- zbliżenie samej dziury, w którą wpadłeś,

- szerszy plan całej ulicy, aby bez trudu udowodnić, jaka to droga,

- powstałe na skutek dziur w drodze uszkodzenia samochodu.

Ważne!

Pamiętaj o świadkach zdarzenia; ich zeznania również mogą się przydać. Świadkiem nie musi być postronny obserwator; w tej roli mogą wystąpić pasażerowie kierowanego przez ciebie samochodu. Przede wszystkim jednak sam dobrze obejrzyj miejsce zdarzenia. Najlepiej zapisz wszystkie szczegóły i okoliczności zajścia, bo pamięć bywa zawodna.

Nie czekaj zbyt długo ze zgłoszeniem szkody! Nie ryzykuj, że coś zapomnisz! We wniosku o odszkodowanie trzeba będzie m.in. dokładnie wskazać miejsce, czas i przyczynę zdarzenia, podać prędkość, z jaką jechałeś, panującą wówczas pogodę i widoczność, przedstawić sytuacyjny szkic miejsca zdarzenia oraz rozmiar zaistniałych szkód, a także wskazać, kiedy i gdzie zgłosiłeś sprawę policji.

Krok drugi

Ustal, czyja to droga

Jeśli masz już w ręku pomocną dokumentację, musisz teraz ustalić, kto jest właścicielem feralnej drogi.

W naszym regionie podział dróg jest następujący.

1. Za drogi krajowe - odpowiada

* lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ul. Ogrodowa 21, tel. 81 532 70 61, 81 532 70 62

2. Drogi wojewódzkie - podlegają

* Zarządowi Dróg Wojewódzkich z siedzibą w Lublinie, ul. Turystyczna 7a, tel. 81 749 53 00, 81 749 53 28

Kategorię drogi można rozpoznać po znajdującym się na poboczu oznakowaniu:

- drogi wojewódzkie oznakowane są liczbami 3- cyfrowymi na żółtym tle,

- krajówki" natomiast jedno- lub dwucyfrowymi liczbami na tle czerwonym.

3. Za lokalne ulice najczęściej odpowiadają gminy, a zatem poniesioną na nich szkodę należy zgłosić:

- bezpośrednio we właściwym wydziale urzędu gminy,

- w podległej jej jednostce (np. zarządzie dróg i mostów).

Uwaga!

Pod opieką miast na prawach powiatu pozostają też przebiegające przez ich teren drogi krajowe i wojewódzkie.

Bywa natomiast, że niektóre lokalne ulice (najczęściej małe drogi osiedlowe) mają status zakładowych, bądź spółdzielczych

- wówczas pisemne roszczenia należy kierować pod adresem tych podmiotów (czyli np. do spółdzielni mieszkaniowej)

Ważne!

Czasami zdarza się jednak, że to nie właściciel odpowiada za szkodę powstałą na jego drodze. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku robót drogowych prowadzonych bez wyłączenia ruchu drogowego. W razie uszkodzenia samochodu na takim odcinku, odpowiedzialność za szkodę ponosi wykonawca robót.

Krok trzeci

Wypełnij wniosek

Niektórzy zarządcy dróg dysponują gotowymi wnioskami zgłoszenia szkody, które kierowcy mają już tylko wypełnić.

Uwaga!

Wzór takiego dokumentu, pobrany ze strony internetowej Urzędu Miasta Lublin, prezentujemy obok tekstu. Warto mu się przyjrzeć i dokładnie przeczytać, co musimy wpisać i jakie warunki trzeba spełnić, aby nasze starania o odszkodowanie zakończyły się wypłatą pieniędzy.

Dalsze postępowanie i starania zależą od tego, czy właściciel drogi, a zarazem adresat naszej skargi, jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej z tytułu administrowania drogami. Jeśli tak jest, jego rola sprowadza się do oficjalnego potwierdzenia nam faktu, że dana droga faktycznie pozostaje w jego zasobie, a uszkodzenia są w miejscu, w którym doszło do zdarzenia.

W większości przypadków zarządcy dróg są ubezpieczeni. - Jeśli do zdarzenia doszło na drodze krajowej na terenie Lubelszczyzny, zapraszamy do naszego oddziału. Trzeba dostarczyć protokół (np. policyjny), dobrze jeśli są także zdjęcia - tłumaczy Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA w Lublinie.

Krok czwarty

Szacunek strat

Uzupełniony o te informacje komplet dokumentów kierowca powinien następnie dostarczyć do firmy ubezpieczającej w zakresie OC zarządcę feralnej drogi (jaka to firma - to oczywiście wskazuje nam jej zarządca) - a ta z kolei wysyła rzeczoznawcę, który określi rozmiar szkody.

Podstawą do uzyskania odszkodowania mogą być również faktury za naprawę.

Ważne!

W sytuacji gdy zarządca drogi nie jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, do niego należy rozpatrzenie skargi i to on - z własnych środków - powinien wypłacić nam odszkodowanie za poniesioną szkodę.

Procedura dochodzenia świadczenia wygląda podobnie jak w pierwszym przypadku - kierowca powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem i dokumentacją zdarzenia do zarządcy. Ten organizuje wizję lokalną i analizuje przedstawione mu dokumenty.

Warto się zapoznać z tym dokumentem

Taki wniosek (patrz zakładka) trzeba wypełnić, gdy chcemy się starać o odszkodowanie z tytułu szkody komunikacyjnej, która powstała na jednej z dróg miejskich w Lublinie.

Z wnioskiem trzeba się zwrócić - niezwłocznie po wystąpieniu szkody - do Wydziału Dróg i Mostów lubelskiego ratusza (Biuro Obsługi Mieszkańców, Lublin, ul. Wieniawska 14, I piętro, stanowisko nr 14, tel. 81 466 25 50). Należy do niego dołączyć notatkę Straży Miejskiej lub policji (jeśli były wzywane na miejsce zdarzenia). Trzeba mieć też ze sobą dowód osobisty i dowód rejestracyjny pojazdu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski