MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W kościele pw. św. Piotra przy ul. Królewskiej powstaną dwa muzea

Anna Pawelczyk
Rektor kościoła pw. św. Piotra przy ul. Królewskiej podpisał umowę na renowację z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Oprócz gruntownego remontu XVII-wiecznej świątyni, w jej wnętrzach powstaną dwa muzea, ściśle związane z historią kościoła przy ul. Królewskiej: Muzeum Drogi Neokatechumenalnej oraz Muzeum „Solidarności”.

- Muzea będą w salach kościelnych, gdzie do tej pory spotykały się wspólnoty. Chcemy pokazać wyjątkową historię tego miejsca. To tutaj w 1975 roku powstała pierwsza wspólnota neokatechumenalna i to właśnie wtedy w naszych, kościelnych murach odbywały się pierwsze katechezy. Dysponujemy dokumentami z tamtych lat, mamy stare ikony, fotografie, a także świadectwa ludzi, którzy wtedy żyli. To wszystko chcemy pokazać mieszkańcom Lublina w naszym muzeum - opowiada ksiądz Bogusław Suszyło, rektor kościoła św. Piotra Apostoła.

Z kościołem przy ul. Królewskiej, nazywanym przez lublinian kościołem Jezuitów, związana jest również historia lubelskiej „Solidarności”. To właśnie tam, po wprowadzeniu stanu wojennego, odprawiano msze święte za ojczyznę.

- Temu tematowi będzie poświęcone nasze drugie muzeum, które przygotujemy we współpracy z Regionem Środkowo-Wschodnim „Solidarności”. Postawimy sztandary z lat 80. i wystawimy znaczki, które nosili ludzie podczas mszy - opowiadał ks. Bogusław.

XVII-wieczny kościół najbardziej ucierpiał podczas zapadnięcia się ulicy Królewskiej w latach 90. Dziura w ziemi, jaka wtedy powstała, została zalana betonem i szkodzi do dziś lubelskiej świątyni.

- Od tamtego momentu występują co jakiś czas drgania, co ma przełożenie np. na pękające ściany. Teraz chcemy wyremontować prezbiterium oraz ołtarz główny, a także odnowić ambonę i XIX-wieczne polichromie w całej świątyni - mówił ksiądz rektor. - Wymienimy również posadzkę, która niestety zaczęła się zapadać i zamontujemy ogrzewanie podłogowe.

Remont w kościele przy ul. Królewskiej ma potrwać dwa lata. - Do 2019 chcemy zdążyć ze wszystkimi pracami renowacyjnymi - zapowiada ks. Suszyło i dodaje, że mimo remontu w kościele nadal będą odprawiane nabożeństwa. - Prace będą tak podzielone, żeby nie przeszkadzały nam w posłudze - dodaje.

5 mln 800 tys. zł to koszt całego projektu odnowy kościoła pw. św. Piotra w Lublinie. Prace remontowe ruszą jeszcze w tym roku, po przetargu, który wyłoni wykonawcę projektu.

- 85 proc. kosztów remontu pokrywa ministerstwo, reszta to wkład własny. Nie ma co ukrywać, że jest to pożyczka. Dlatego szukamy sponsorów, którzy pomogliby nam przy remoncie i zakupili np. ławki do kościoła. Sama ich kwota to aż 35 tys. zł - mówi rektor.

Jak podkreślają władze świątyni, „odnowa” św. Piotra ma dotyczyć nie tylko elewacji, ale również całej wspólnoty.

- Chcemy pokazać się z innej strony poprzez organizację wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.swpiotr.lublin.pl - zachęca ks. Suszyło.

Lublin Tattoo Days 2017. Tłumy na międzynarodowym festiwalu tatuażu (ZDJĘCIA, WIDEO)
"It is framed". Czołówka street artu w Brain Damage Gallery (ZDJĘCIA)
Czwarta Dycha do Maratonu z rekordową frekwencją (ZDJĘCIA)
Prace archeologiczne w sercu Lublina (ZDJĘCIA Z DRONA)
Nowa rzeczniczka MON to pochodząca z Janowa Lubelskiego Anna Pęzioł-Wójtowicz (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski