MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie jest coraz mniej księgarni

Tomasz Lisiecki
archiwum Polskapresse
Niedawno przestała istnieć jedna z najstarszych księgarni w Lublinie - "Księgarnia Współczesna", powstała w 1959 roku przy Al. Racławickich. Jeszcze kilka dni temu trwała tam wyprzedaż, dzisiaj oglądać możemy puste witryny. W kwietniu 2011 roku Weltbild Polska przejął "Świat Książki", na Krakowskim Przedmieściu dwa działające pod jednym szyldem punkty znalazły się tuż obok siebie. 30 czerwca księgarnia pod adresem Krakowskie Przedmieście 53 zostanie zamknięta. Książek z przyczyn losowych nie kupimy już także w "Księgarni na Lwowskiej".

- O likwidacji "Księgarni Współczesnej" media informowały już w maju. I co to dało? - skarży się jedna ze współwłaścicielek. - To już historia.

Na nie najlepszą koniunkturę narzeka też właściciel "Księgarni Technicznej" przy Krakowskim Przedmieściu:
- Nas ratuje jeszcze, że mamy umowę partnerską z dużą firmą z Olsztyna. Nie musimy wykładać środków własnych na towar - mówi Ryszard Polańczyk. - Ale i tak koszty przewyższają zyski. Sobie pensji nie wypłacałem już od 3 lat.

Polańczyk dodaje: - Kiedyś książki sprzedawaliśmy "spod lady", dziś klientów indywidualnych jest coraz mniej. Kupują ludzie po 40-tce i starsi. Najlepiej sprzedają się biografie: Danuty Wałęsy czy Eugeniusza Bodo. Naszym kluczowym klientem jest politechnika i kilka firm szukających literatury technicznej.

Marcin Palejczuk z księgarni przy ul. Jutrzenki znalazł receptę na kryzys w branży: - Nas ratuje szeroki wybór artykułów papierniczych, które sprzedają się przez cały rok. Gdyby nie to, zysk z drugiej połowy sierpnia i początku września, kiedy sprzedają się podręczniki i lektury, musiałby nam starczyć na cały rok. Dobrym okresem jest grudzień i Gwiazdka - tłumaczy Palejczuk. I dodaje: - Kiedyś zamówienia do hurtowni składałem jednorazowo na 700-1500 zł, dziś na 200-300. Chcąc utrzymać różnorodną ofertę, z jednego tytułu mam góra 2-3 egzemplarze. Mimo to, apeluję, żeby ludzie kupowali książki w księgarniach, gdzie wartością jest profesjonalna obsługa, a nie w centrach handlowych. Wbrew obiegowej opinii tam nie jest taniej. Ceny odgórnie ustalane są przez wydawnictwa.

Księgarnie zlikwidowane lub w likwidacji:
* Księgarnia Współczesna - Al. Racławickie 22 - istniała od 1959 roku. Miała opinię księgarni naukowej, ale nie brakowało tam nigdy ambitnej beletrystyki.
* Księgarnia "Świat Książki" - ul. Krakowskie Przedmieście 53 (likwidacja 30 czerwca) - Druga księgarnia koncernu Weltbild Polska funkcjonuje ok. 100 metrów dalej pod adresem Krakowskie Przedmieście 57.
* "Księgarnia na Lwowskiej" - ul. Lwowska 12 - o likwidacji zadecydowały względy losowe. W latach świetności do "Domu Książki na Bieruta" przyjeżdżali klienci z całego Lublina.
* Księgarnia PWN - ul. Narutowicza 19 - renoma Polskiego Wydawnictwa Naukowego jak widać to za mało by przetrwać na trudnym rynku. Istniała zaledwie 2 lata.

Nowe:
* Kawiarnio-księgarnia "Spółdzielnia", ul. Peowiaków 11 - od lutego 2011 r. zyskała 1100 fanów na największym portalu społecznościowym
* Księgarnia "Avalon", ul. Bernardyńska 8 - od 20 lat w Kraśniku, od maja 2011 roku również w Lublinie. Na największym portalu aukcyjnym ma już ponad 60 tys. pozytywnych komentarzy.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski