Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Puławach znów zaufali Pawłowi Majowi. Wywalczył reelekcję

Anna Chlebus
strona na Facebooku polityka
Za nami druga tura wyborów samorządowych, w których mieszkańcy wybrali nowych włodarzy swoich gmin, bądź powtórnie zaufali tym, którzy stanowiska sprawowali do tej pory. Taka sytuacja miała miejsce w Puławach, gdzie ubiegający się o reelekcję Paweł Maj zwyciężył uzyskując wynik 68,04 proc. głosów.

Z danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że na dotychczasowego prezydenta Puław Pawła Maja, kandydującego z własnego komitetu, zagłosowało 9 tys. 650 osób, co przełożyło się na 68,04 proc. poparcia. Jego rywal, Mariusz Wicik, kandydat Prawa i Sprawiedliwości dostał 4 tys. 533 głosy, tj. 31,96 proc.

Jak poinformowała PAP, w pierwszej turze różnica między nimi wyniosła zaledwie 38 głosów. Wicik zdobył 4 tys. 165 głosów (23,46 proc.), a Maj - 4 tys. 127 głosów (23,24 proc.). Trzeci był wtedy Grzegorz Nowosadzki (KKW Koalicja Obywatelska) z wynikiem 21,98 proc. Na dalszych miejscach uplasowali się Beata Kozik (KWW Beaty Kozik Razem dla Puław) – 11,67 proc., Sławomir Seredyn (KWW Trzecia Droga) – 9,88 proc. i Ewa Wójcik (KWW Ewy Wójcik Wybieramy Puławy) – 9,78 proc.

- Moja drużyna Puławy nosi w sercu. To ludzie, którzy kochają to miasto, chcieli wystartować ponad partyjnymi barwami i za to ich cenię – przekazał Paweł Maj po pierwszej turze za pośrednictwem swojego Facebooka. Podziękował także swoim wyborcom. - 21 kwietnia maj rozbłyśnie pełnymi barwami! - zapewniał i jak powiedział, tak zrobił.

47-letni Paweł Maj jest prezydentem Puław od 2018 r., kiedy wygrał w drugiej turze z wieloletnim prezydentem miasta Januszem Groblem, zdobywając 55,96 proc. poparcia. 34-letni Mariusz Wicik to radny powiatu puławskiego. W lutym br. został członkiem zarządu powiatu. Jest właścicielem firmy geodezyjnej. Frekwencja w niedzielnych wyborach w Puławach wyniosła 38,95 proc.

Nie tylko Paweł Maj odniósł tego dnia zwycięstwo – w drugiej turze wyborów zagłosowali także mieszkańcy gminy Baranów. Tam wójtem gminy został Mirosław Grzelak, który uzyskał poparcie 61,53 proc. i pokonał tym samym rywala – Roberta Gagosia z wynikiem 38,47 proc. Obaj panowie startowali własnego komitetu, a w pierwszej turze pokonali kontrkandydatkę Pelagię Maruszak.

Jak podsumowała PAP, w wyborach samorządowych w 2024 r. na Lubelszczyźnie wybierano łącznie 213 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast spośród 599 kandydatów zgłoszonych przez 463 komitety wyborcze, w tym w 27 gminach, w których zarejestrowano tylko jednego kandydata. Rozstrzygnięcie w pierwszej turze nastąpiło w 147 gminach, w tym w stolicy regionu Lublinie, gdzie reelekcję zapewnił sobie Krzysztof Żuk (57,49 proc. poparcia). W pierwszej turze wybrani zostali także prezydenci Białej Podlaskiej (Michał Litwiniuk) i Chełma (Jakub Banaszek).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski