Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą z COVID-19. Lublin pomaga mieszkańcom w czasie z epidemii: głównie starszym i z niepełnosprawnościami

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Dowożenie obiadów, robienie zakupów, kontakt z psychologiem – Lublin oferuje wsparcie w okresie pandemii dla najbardziej potrzebujących jej mieszkańców miasta. Chodzi głównie o osoby starsze oraz niepełnosprawne.

88 905 osób, czyli co trzeci mieszkaniec Lublina, przekroczył 60 rok życia. To grupa o podwyższonym stopniu ryzyka w przypadku zakażenia COVID-19.

‒ Obawa o zdrowie i życie, poczucie zagrożenia, izolacja to rzeczywistość większości z nas. W tych trudnych tygodniach pamiętajmy też o innych ‒ przede wszystkim o seniorach, osobach z niepełnosprawnościami, nie posiadających rodzin i bliskich, częściej doświadczających stresu i lęku przed zachorowaniem, obostrzeniami, kwarantanną czy samotnością - apeluje Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

I dodaje: - Trudny czas epidemii kiedyś się skończy i wrócimy do normalnego życia.

Lubelski ratusz proponuje wsparcie dla mieszkańców w okresie pandemii.

- Osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego mają do dyspozycji w Lublinie Telefon Zaufania – wskazuje Monika Głazik z biura prawego ratusza.

Telefon Zaufania działa pod numerem 733 588 900. Jest czynny przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Pomoc psychologiczną można też uzyskać dzwoniąc na inny numer telefonu - 733 588 600. Działa on od poniedziałku do piątku w godz. 7 - 19.

Seniorzy mogą skorzystać z porady psychologów lub pomocy wolontariuszy dzwoniąc pod „ratuszowy” numer 81/ 46 66 999 (w dni robocze, godz. 17 – 20).

- Mimo czasowego zawieszenia działalności placówek wsparcia dziennego, podopieczni nie zostali pozostawieni samym sobie. Pracownicy Zespołu Ośrodków Wsparcia telefonują oraz wysyłają wspierające sms-y – mówi Głazik. I dodaje: - Lubelscy seniorzy mają również możliwość skorzystania z dowożenia posiłków do miejsca ich zamieszkania oraz z usług opiekuńczych wspierających ich w procesie codziennego funkcjonowania.

Obiady dowożone są obecnie do 220 osób dziennie. Ale ta liczba ma wzrosnąć, bo potrzeby analizuje w tej chwili Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski