Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki próg trzeba przekroczyć, żeby zdobyć indeks

Kamil Kudyba
Na niektórych uczelniach progi punktowe z rekrutacji 2009/2010 mogą być odniesieniem do obowiązujących również w tym roku. Część zasad kwalifikacji kandydatów uległa jednak zmianie
Na niektórych uczelniach progi punktowe z rekrutacji 2009/2010 mogą być odniesieniem do obowiązujących również w tym roku. Część zasad kwalifikacji kandydatów uległa jednak zmianie Fot.123RF
Poza spekulacjami na temat zadań na maturze, najczęstszym tematem rozmów trzecioklasistów są oczywiście zasady i kryteria przyjęć na wymarzone kierunki. W podjęciu decyzji mogą im pomóc progi punktowe, które kandydaci na studentów musieli przekroczyć w czasie ubiegłorocznej rekrutacji.

Statystyki takie prowadzi m.in. Uniwersytet Medyczny. W 2009 roku obowiązywały tam następujące progi punktowe.

Studia stacjonarne: analityka medyczna - 153 pkt., farmacja - 160, wydz. lekarski - 172, wydz. lekarsko-dentystyczny - 170, fizjoterapia - 201,5, kosmetologia - 178, pielęgniarstwo - 68, położnictwo - 127,5, ratownictwo medyczne - 138, techniki dentystyczne - 128, zdrowie publiczne - 110,5 pkt.

Studia niestacjonarne: analityka medyczna - 112 pkt., farmacja - 102, wydz. lekarski - 137, wydz. lekarsko-dentystyczny - 155, fizjoterapia - 69, kosmetologia - 102, pielęgniarstwo tzw. pomostowe - 35, położnictwo tzw. pomostowe - 35, ratownictwo medyczne - 69 pkt.

Podobne zestawienia przygotował również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Podajemy minimalne progi na najpopularniejszych kierunkach.

Studia stacjonarne: biotechnologia - 270 pkt., turystyka i rekreacja - 266, socjologia - 255, finanse i rachunkowość - 219, filologia iberyjska - 318, logopedia z audiofonologią - 124, prawo - 268, politologia - 221, dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 358, stosunki międzynarodowe - 326, psychologia - 274, pedagogika specjalna - 156, zarządzanie - 172, kulturoznawstwo - 196, filologia polska - 112 pkt.

Nie wszystkie lubelskie uczelnie chcą jednak podawać progi punktowe, które obowiązywały w czasie ubiegłorocznej rekrutacji. - Jest to związane z tym, że w tym roku zmieniły się u nas wymagania i sposoby przeliczania punktów z matury - informuje Anna Woźniak z Działu Organizacji Studiów Uniwersytetu Przyrodniczego. - Nie chciałabym mieszać kandydatom w głowach, bo może się zdarzyć tak, że niektóre progi np. się obniżą, ale jednocześnie zachowają wysoką wartość.

Najistotniejsze zmiany wprowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy polegają na tym, że w czasie rekrutacji nie będzie brany pod uwagę wynik matury z języka polskiego. Zmieni się też sposób przeliczania punktów. Obowiązkowe przedmioty z poziomu podstawowego będą miały mnożnik 1,3, a przedmioty do wyboru - 2. Na poziomie rozszerzonym, z kolei, przelicznik będzie wynosił 2 (przedmioty obowiązkowe) i 4 (przedmioty do wyboru).
Do tematu sprawy podawania minimalnych progów punktowych podobnie podchodzi Katolicki Uniwersytet Lubelski. - O tym, jakie są progi przyjęć na studia, decyduje poziom matury z danego roku - tłumaczy Beata Górka, rzeczniczka prasowa KUL. - Podawanie starych danych może tylko wprowadzać kandydatów w błąd. Pamiętam takie lata, kiedy matura z angielskiego była bardzo łatwa i ludzie, którzy dostali wtedy po ok. 90 punktów, starali się na filologię angielską, a potem na egzaminie wstępnym okazywało się, że mają kłopoty ze zrozumieniem poleceń komisji.

Beata Górka dodaje też, że w pełni prawdziwe dane będą dostępne dopiero ok. lipca, kiedy wszyscy maturzyści dostarczą wyniki swoich egzaminów. Na KUL rekrutacja będzie przebiegać na zasadach konkursu. Stosowany będzie przelicznik, zgodnie z którym jeden procent z przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym jest wart 1 punkt, a na poziomie podstawowym - 0,45 punktu.

Również Politechnika Lubelska zrezygnowała w tym roku z prowadzenia statystyk. W zależności od wybranego kierunku różny jest też sposób przeliczania punktów.

Dodatkowo, na takich kierunkach jak architektura i urbanistyka, kandydatów na studentów czekają egzaminy praktyczne z rysunku odręcznego. Oprócz tego premiowane są dobre stopnie z matematyki na świadectwie ukończenia szkoły. Warto się starać. Ocena celująca daje 15 dodatkowych punktów.

Terminy rejestracji

Rekrutacja na lubelskie uczelnie będzie, podobnie jak w ubiegłych latach, prowadzona przy pomocy In-ternetowej Rejestracji Kandydatów.

* Na Uniwersytecie Przyrodniczym zapisy rozpoczną się 1 czerwca i potrwają do 3 lipca.
* Na Uniwersytecie Medycznym będzie można rejestrować się od 7 do 25 czerwca.
* Od marca działa już elektroniczna rejestracja na UMCS. Kandydaci mają czas do 7 lipca na dokonanie wyboru kierunków, dostarczenie wyników oraz opłaty rekrutacyjne.
* Na Politechnice Lubelskiej zapisy będą trwały od 31 maja do 25 czerwca (architektura i urbanistyka) oraz do 5 lipca dla pozostałych kierunków.

Dziś razem z Kurierem INDEKS, a w nim:
Najpopularniejsze studia w 2009 roku, progi punktowe rekrutacji 2009/2010 i zasady przyjęć na nowe kierunki. Psycholog radzi, czym się kierować przy wyborze uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski