Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: start młodych redaktorów

Maria Krzos
Dziennikarze "Gimpressu" ze swoją opiekunką
Dziennikarze "Gimpressu" ze swoją opiekunką Małgorzata Genca
Uczniowie klasy I "f" Gimnazjum nr 19 w Lublinie właśnie wydali pierwszy w tym roku szkolnym numer swojej gazetki. Już wiedzą, że dziennikarstwo wymaga sporej pracy i zaangażowania, ale są pełni zapału. Mają pomysły na następne wydania.

- To nie przypadek, że właśnie my zajęliśmy się gazetką. Jesteśmy w klasie dziennikarsko-artystyczniej, zapisując się do niej, liczyliśmy na tego typu zajęcia - mówią redaktorzy z I "f".

Pierwszy tegoroczny numer "Gimpressu" (tak nazywa się gazetka) był rozchwytywany w szkole jak świeże bułeczki. Choć nie był rozdawany za darmo. Młodzi dziennikarze już znają opinie swoich kolegów na temat zawartości pisma.

- Największą popularnością cieszył się artykuł poradnikowy "Jak zdobyć chłopaka" - zdradza Marysia Chacia, redaktor naczelna "Gimpressu". - Wiem też, że dobrym pomysłem była rubryka, na łamach której każdy każdemu może przekazać pozdrowienia - ocenia redaktor naczelna.

Jakie plany mają redaktorzy "Gimpressu"? - Będzie dużo humoru, sprawdzają się też ankiety i sondy wśród uczniów -zdradza zespół redakcyjny.

JUNIOR MEDIA edukacyjny projekt skierowany do szkół - uczniów i nauczycieli.

"Gimpress" to szkoła charakteru i odpowiedzialności

Rozmowa z Anną Walaszek, polonistką w Gimnazjum nr 19 w Lublinie, opiekunką szkolnej gazetki "Gimpress".

Jak wygląda proces tworzenia gazetki szkolnej? Jaką rolę odgrywa w nim nauczyciel?
Mój zespół redakcyjny dopiero startuje, to pierwszoklasiści, którzy zaczynają swoją przygodę z dziennikarstwem. Muszą również oswoić się z gimnazjum, zupełnie nowym dla siebie miejscem. Połączenie tych dwóch rzeczy jest dla nich trudne, dlatego na razie staram się jak najwięcej im pomagać. I to nie tylko w sprawach technicznych czy podczas pracy nad tekstami. Również w trakcie zbierania materiałów do poszczególnych tekstów. Chciałabym jednak, by z czasem stawali się coraz bardziej samodzielni.

Z jakimi problemami zmagają się redaktorzy szkolnych gazetek?
Od strony technicznej - to sprawy związane z drukiem i rozpowszechnianiem. Należy też pamiętać, że częstotliwość ukazywania się zazwyczaj jest nieduża. W związku z tym tematy, które poruszają, muszą mieć jak najbardziej uniwersalny charakter. Ostatnia kwestia to sami uczniowie. Czasem trzeba ich mobilizować do pracy, dbać o to, by ich zapał szybko się nie wyczerpał, by swoje pomysły faktycznie realizowali.

Co daje gimnazjalistom taka szkółka dziennikarstwa?
Dla nich to okazja do podszkolenia umiejętności pisarskich. Mamy okazję indywidualnie popracować nad błędami, jeśli takie popełniają. Stają się również bardziej pewni siebie, uczą się odpowiedzialności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski