Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za długie chorowanie krótszy urlop wypoczynkowy

DUN
Piotr Krzyżanowski/archiwum
Za miesiąc chorowania - nawet dwa dni urlopu wypoczynkowego mniej - takie zmiany w dyrektywie o czasie pracy proponuje Komisja Europejska. Projekt nowelizacji rozesłano już do konsultacji przez związkowców i pracodawców wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Jeśli pracownik przez wiele miesięcy jest na zwolnieniu lekarskim, w tym czasie normalnie nabywa prawo do urlopu. KE chciałaby to zmienić. Nowelizacja dyrektywy o czasie pracy uderzyłaby m.in. w młode matki, które jeszcze w czasie ciąży idą na zwolnienie lekarskie, a urlop macierzyński wydłużają skumulowanym urlopem wypoczynkowym.

Przedsiębiorcom pomysł KE się podoba. - Długotrwałe zwolnienia lekarskie pracowników, zwłaszcza w małych i mikroprzedsiębiorstwach, dezorganizują pracę i oznaczają często poważny problem. Dlatego uważam, że to sensowne rozwiązanie - mówi Dariusz Jodłowski, prezes Związku Prywatnych Pracodawców Lubelszczyzny “Lewiatan". - Oczywiście chodzi tylko o długotrwałe nieobecności. Wtedy nienaliczanie urlopu za przechorowane miesiące jest do rozważenia. Bo jeśli np. pracownik jest przez rok na zwolnieniu lekarskim, a potem zaraz chce iść na urlop, to coś tu jest nie w porządku. Przecież urlop jest odpoczynkiem od pracy, a w takim przypadku trudno tak go określić - dodaje.

Innego zdania są związkowcy, którzy już teraz zapowiadają, że propozycji KE się sprzeciwią.
- Nie choruje się dla przyjemności a będąc na zwolnieniu lekarskim się nie wypoczywa - podkreśla Marian Król, przewodniczący NSZZ “S" na Lubelszczyźnie. - Pamiętajmy też, że zdrowia człowiek z reguły nie traci opalając się na plaży tylko pracując. Społeczna odpowiedzialność biznesu wymaga więc, żeby choremu człowiekowi umożliwić powrót do zdrowia, nie odbierając przy tym nabytego prawa do urlopu - uważa.

Podobnego zdania jest Łukasz Kowalik, sprzedawca z Lublina. - Choroby się nie wybiera i odbieranie za nią urlopu jest niesprawiedliwe. Moja żona przed urodzeniem dziecka była przez kilka miesięcy na zwolnieniu bo miała problemy z utrzymaniem ciąży. Czy to oznacza, że miałaby stracić połowę rocznego urlopu? To byłoby bez sensu -podkreśla.

W ub. roku do oddziału ZUS w Lublinie wpłynęło prawie 670 tys. zwolnień lekarskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski