18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Hematoonkolodzy potrzebują nowego sprzętu

FAJ
materiał ilustracyjny
materiał ilustracyjny archiwum
Klinika Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku przy ul. Staszica - jedyna taka na wschód od Wisły - potrzebuje wsparcia.

- Musimy zrestrukturyzować nasz Bank Komórek Krwiotwórczych. Chodzi o to, by spełniał wszystkie dyrektywy Komisji Europejskiej oraz nowej Ustawy Transplantacyjnej - wyjaśnia prof. Anna Dmoszyńska, kierownik kliniki. - Potrzebujemy funduszy głównie na zakup nowych urządzeń tj. wirówki, zamrażarki, pojemniki z ciekłym azotem - wylicza. I tłumaczy: - Nasze potrzeby oceniamy na sumę ok. 600 tys. złotych, niestety szpitala, ani Uniwersytetu Medycznego nie stać na wyłożenie całej kwoty.

Swoją pomoc zadeklarowała Fundacja "Re Non Rerbis", która na co dzień opiekuje się osobami walczącymi z chorobą nowotworową. - Już 4 listopada od godz. 15 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się wystawa i sprzedaż obrazów, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na potrzeby kliniki. To jedno z wielu planowanych przez nas przedsięwzięć - mówi Monika Kozłowska z Fundacji.

Adam Borowicz, dyrektor szpitala klinicznego nr 1 zapewnia, że jego placówka, "w ramach swoich możliwości", zabezpiecza funkcjonowanie Banku Komórek Krwiotwórczych. - Dokonaliśmy adaptacji pomieszczeń, które spełniają dziś wszelkie normy i wymagania. Bank działa jak dotychczas - twierdzi.
200 tys. złotych na zakup niezbędnej aparatury przeznaczył Uniwersytet Medyczny. - Obecnie trwają procedury przetargowe.

W tym roku Klinika Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku obchodzi swoje 40-lecie. W ubiegłym, tamtejsi specjaliści wykonali ponad 80 transplantacji u chorych nie tylko z Lubelszczyzny, ale także z woj. podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, a nawet zachodniopomorskiego.

- Jesteśmy ogromnie zainteresowani rozwojem kliniki, bo to jedna z najlepszych w kraju lecznic - zapewnia prof. Andrzej Drop, prorektor ds. klinicznych lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. - A Bank Komórek Kwiotwórczych jest niezbędną jednostką dla dalszego dynamicznego rozwoju nowoczesnych terapii, a także transplantologii - kwituje.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski