Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci UMCS Lublin otworzyli poradnię logopedyczną

MSZ
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum
Studencka poradnia logopedyczna znów przyjmuje pacjentów. Wolontariusze zupełnie bezpłatnie diagnozują i leczą wady wymowy. W ubiegłym roku akademickim poradnia przeżywała oblężenie. Teraz studenci logopedii znów czekają na małych i dużych pacjentów.

Nad założeniem poradni członkowie Naukowego Koła Logopedów i Audiologów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pracowali bardzo długo. W lutym przyjęli pierwszych pacjentów. Teraz znowu ruszają ze zapisami na terapie.

Czytaj nasz serwis studencki STUDENTOWO

- Kiedy zakładaliśmy Poradnię działania NFZ doprowadziły do tego, że każda wizyta u logopedy stała się płatna. My postanowiliśmy zaoferować darmowe terapie. Uznaliśmy, że będzie to atrakcyjna oferta z obopólną korzyścią. Wolontariusze nabywają doświadczenie w kontaktach z Pacjentami, uczą się jak wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Wszelkie działania konsultujemy z wykwalifikowaną kadrą specjalistów i możemy liczyć na pomoc i wsparcie. A Pacjenci mają zagwarantowane częste, bezpłatne spotkania - tłumaczy Małgorzata Waryszak, prezes Zarządu Naukowego Koła Logopedów i Audiologów UMCS.

W ubiegłym semestrze studenci przyjmowali ponad 20 osób z poważnymi dysfunkcjami. Część z nich nadal uczęszcza na terapię. - Są zadowoleni i widzą efekty, ale wciąż wymagają opieki logopedycznej, gdyż terapia wymaga dużo czasu i zaangażowania - wyjaśnia Waryszak. Obecnie poradnia przyjmuje około 30 osób, ale wciąż są tam wolne miejsca.

- Do poradni może przyjść każdy, kto tylko uważa, że jest mu to potrzebne. Wystarczy, że zadzwoni lub wyśle do nas e-mail - zachęca Waryszak. - Porady są bezpłatne. Udzielają ich studenci dobrani w 2-3 osobowe zespoły terapeutyczne. Jedna z nich jest uprawnionym logopedą, pozostali są w trakcie studiów licencjackich - dodaje. Studentom udzielającym darmowych porad pomagają też wykładowcy. - To wybitni specjalistami w dziedzinie logopedii oraz audiologii. Służą nam nie tylko dobrą radą w kwestiach merytorycznych, ale również aktywnie wspiera stronę organizacyjną przedsięwzięcia - twierdzi Waryszak.

Studenci przekonują, że każdy kto ma wątpliwości co do jakości swojej wymowy, a także osoby, których mowa nie jest rozumiana przez otoczenie powinni skorzystać z poradni. Lepiej upewnić się, czy nie potrzebujemy pomocy. - Zawsze warto przyjść na kontrolę i rozwiać swoje wątpliwości. Stawiamy również diagnozy, że "wszystko jest w porządku" - zachęca.

Jak się zapisać? Wystarczy zadzwonić pod numer 534-743-853, bądź wysłać e-mail na adres: [email protected]. - Mamy jeszcze wolne miejsca, na chwilę obecną w zasadzie nie trzeba czekać na przyjęcie. Przyjmujemy od razu - mówi Waryszak.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski