Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka multimedialna na Czubach. Biblio pokazało, że nie ma rzeczy niemożliwych

Małgorzata Szlachetka
Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego w Lublinie
Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego w Lublinie Fot. archiwum
- Ustawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę, której teraz nie możemy obniżyć - mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

W ostatnim czasie Biblio przy ul. Szaserów odwiedził gość z Warszawy, z myślą o ewentualnym przeniesieniu pomysłów z Lublina do nowych bibliotek w stolicy. To pierwsza taka sytuacja?

To nie była oficjalna wizyta, ale Biblio od początku jest miejscem, do którego władze Lublina zapraszają gości. Była u nas na przykład delegacja z Kijowa. W 2017 roku w Biblio mieliśmy w sumie ponad 90 tys. odwiedzających.

Pierwsza biblioteka multimedialna w Lublinie powstała na Czubach w dawnej pralni. Pierwotnie miała zacząć działać pod koniec 2010 r., ale wybrany w przetargu wykonawca zszedł z budowy. Otwarcie odbyło się dopiero w czerwcu 2012 r.

Ta sytuacja nas zahartowała, ale nie zniechęciła do działania. Biblio pokazało, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ustawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę, której teraz nie możemy obniżyć. Za kilka tygodni otwieramy dziewiątą, w ciągu kilku lat, nową filię. Biblioteka w dzielnicy Szerokie, przy ul. Sławin 20, będzie nazywała się „Na poziomie”. To trochę przewrotna nazwa, bo w tym lokalu dobudowaliśmy antresolę. Czekamy jeszcze na półki z siedziskami, które zamontujemy pod schodami. Zdradzę, że po niektórych regałach będzie można chodzić. Takiego miejsca w Lublinie jeszcze nie ma.

Co będzie na antresoli?

Miejsca do czytania i stanowiska komputerowe. Biblioteka jest pod jednym dachem ze sklepem i przedszkolem.

Czy nie przyszedł czas na filię biblioteczną w centrum handlowym? Przecież to tam ludzie najchętniej spędzają teraz wolny czas.

Myślałem o tym kilka lat temu, gdy otwierały się kolejne galerie. Wtedy taka szansa została przegapiona. To miasto powinno wyjść do właściciela galerii z propozycją przeznaczenia jednego z lokali na bibliotekę - na preferencyjnych warunkach, bo na komercyjny czynsz nas nie stać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski